182 tnoge vindenBatavia bezit ééne hoedanigheidwaarop ik in de laatste plaats nog de aandacht wil vestigen, eene hoedanigheid, die aan geene andere verblijfplaats der Hooge Regeering in Ned.-Indie eigen zou wezen. Batavia is in de verbeelding der bewoners van den Archipel omstraald met een luister, die het verheft tot het palladium waarmede, naar hunne begrippen, ons zijn in Indië staat en valt". Geen grooter of sterker argument kan men juistdunkt ons, aanvoeren voor de verplaatsing der Regeering naar de binnenlanden in tijd van vrede. De luister, die, naar des Heeren WeitzeVs zeggen, Batavia omstraaltis toch het gevolg van de aanwezigheid aldaar van de Hooge Regeering. En hoe zal het dan naar de begrippen der be volking gaan, als de Hooge Regeering bij het naderen van den oorlog Batavia verlaten en aan den vijand prijs geven moet? Zal dan niet dadelijk ten minste naar de meening van den Heer Weit- zel en zijne medestanders het palladium vernietigd zijn, „waarmede ons zijn in Indië staat en valt"? „Reeds sedert meer dan twee en een halve eeuw was Batavia het verblijf van den „Grooten Heer", die uit naam der machtige Compagnie niet alleen gebiedt over leven en dood, maar, wat in hunne oogen nog meer is, ook Yorsten ont troont en in het stof werpt, of weder verheft en aan het hoofd dei- volken plaatst." Ach neen, sedert lang troont de „Groote Heer" te Buitenzorgen niemand heeft ooit kunnen waarnemen, dat aan de bevelen, van uit Buitenzorg gegeven, minder gehoorzaamheid is be toond dan aan die, welke van Batavia gedagteekend waren. „Tegen bevelen uit Batavia hielp geen verzettenBatavia moet steeds gehoor zaamd worden; Batavia is alvermogend". Wij gelooven, dat deze climax niet anders mag genoemd worden dan phraseologievan Ba tavia is bij de inlanders zoo geene sprake als zij redeneeren in den geest des Heeren Weitzeldan zullen zij zeggen, dat tegen bevelen van „de Compagnie" geen verzetten is, dat „de Compagnie" steeds gehoorzaamd moet worden, dat „de Compagnie" alvermogend is. Laat ons hopendat deze meeningdoor een wijskrachtig en recht vaardig bestuurzich meer en meer in de harten der inlandsche be volking vestige„Met het verlies van Batavia verliest de Nederland- sche naam zijne majesteit, en zal voor den inlander het uur daar zijn om zich te verstaan met onze vijanden", Deze zinsnede bespra-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 190