184 tegenover de meening van den Heer Weitzel stellen wij die van mannen als Van den Bosch, Jean, Chrétien Baud en anderen, die den inlander beter kenden dan de Heer Weitzel. Dezen zagen in de permanente verplaatsing van den bestuurszetel niet liet minste bezwaar; zij spraken zelfs niet van liet prestige van Batavia! Wij gelooven met het bovenstaande genoeg gezegd te hebben ter wederlegging van des Heeren WeitzeVs argumenten het zou ons te ver voeren, indien wij ook de volgende bladzijden van zijne verhan deling op dezelfde wijze wilden beoordeelenen wij meenen, dat dit ook niet noodig is. Maar zal men vragen hoe wil de Heer Weitzel dan, met behoud van Bataviade verdediging voeren Het antwoord is te vinden op blz. 56 62. Hij wil, even als Generaal Forstner van Dambenoyvan geheel Java eigenlijk alleen Batavia ver dedigen bij Batavia het geheele veldleger vereenigenen deze plaats versterken met veldwerken en inondatien. De Hooge Regeering moet zich echter niet te Batavia laten opsluiten, maar zich tijdig naar Gedong Kebo begeven (blz. 64 65). En bevelen, buiten Batavia gedag- teekend, worden naar de meening des Heeren Weitzel niet opgevolgd! Doch afgescheiden hiervande Heer u Weitzeldie zich beroept op een advies van Kolonel De Vaynes van Brakellhad, meenen wij, kunnen weten, dat na de vaststelling van het defensieplan van 1853 uitgebreide onderzoekingen hebben plaats gehad naar de mogelijk heid om Batavia te versterken, en dat toen die mogelijkheid, althans binnen de grenzen onzer financieele krachten, afdoende gebleken is, niet te bestaan. Onze positie bij Bataviain eene ongezonde landstreek, dadelijk onder het bereik des vijands, zou honderdmaal slechter zijn dan die achter de linie van de Toentangwij zouden, bij het aannemen der beginselen des Heeren Weitzelhet behoud onzer koloniën dade lijk bij het uitbreken van den oorlog, op ééne kaart en wel op de slechtst gekozene stellen. Reeds Van den Bosch heeft dit onweder- legbaar aangetoond. Hopen wij dus, dat Indië voor de toepassing dier beginselen ge spaard blijve! Padang1 October 1879. E. B. Kielstra.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 192