188 waren tegen verovering, met gelijktijdig toezicht op de aanwezige bevolking. De beteekenis der buitenlandsche politiek, waarmede de Nederlandsclie Generale staf moet bekend zijn, moge even grootja groo- ter zijndan wat de Indische Generale staf daarvan moet weten, de vele moeilijkheden voor den laatste om de Inlandsche politiek te leeren kennen, wegen daar ruimschoots tegen op. De aanvulling van het Nederlandsche leger in oorlogstijd is gemakkelijker te verkrijgen dan die voor het leger in Indië, alwaar tijdens oorlogstoestanden eene reserve van officieren, kader en minderen moet geschept wor den, om zelfs maar kleine verliezen eenigszins aan te vullen; want eigene instellingen daarvoor bezit het thans niet of wel hoogst onvol ledig. In den oorlog kan de Nederlandsche Generale staf rekening hou den met het moreel van het leger (zulk een groote factor bij eene verde diging) omdat de persoonlijke belangen door wettelijke bepalingen tegen onverhoopte gebeurtenissen gewaarborgd zijn, terwijl de Indische Ge nerale staf bij elk te ontwerpen plan van verdediging of aanval er op bedacht moet zijn, dat, bij een oorlog met een buitenlandschen vijand, het moreel van zoovele tegenstrijdige elementen in den Archipel ge drukt kan zijii, omdat bij tegenspoeden bijna alles afhankelijk is van den goeden wil van den overwinnaar, die, door liet ontbreken van beschermende wetten op persoonlijke belangen, minder gebonden is, de bestaande voorschriften te erkennen, en bij oorlogen met Inlandsche vijanden veel afhankelijk is van de inzichten van hot Ministerie van Koloniën en van de eigenschappen der troepensoorten, waaruit het Indische leger bestaat. Nederland heeft eene vestingwet, waarop het verdedigingsstelsel moet berusten, Indië heeft niets dergelijks. Wel werd in 1869 door den Minister van Koloniën aan de Tweede Kamer het vooruitzicht geopend, dat men zich betrekkelijk spoedig in het bezit van een vast verdedigingsstelsel der Indische bezittingen zou kunnen verheugen, maar tot nu toe heeft het Ministerie van Kolo niën zulks onmogelijk gemaakt door liet onthouden der middelen, 0111 een dergelijk plan in verband met den vooruitgang en de verande ringen op militair gebied samen te stellen. De Indische Generale staf moet in het oog houden hoe de Indische defensie door het Mi nisterie van Koloniën wordt be grepen, opgevat en behandeld want de geschiedenis van de verdediging van Java toont aan, hoe lang

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 196