193 prestige. En dat in een landwaar de expeditiën en de oorlogen zoo menigvuldig zijn en elkander zoo snel opvolgen! In plaats van liet leger te verdeelen over militaire afdeelingen en gewesten, is het noodzakelijkdat de wapens en diensten tot zelfstandige troepeneenheden worden samengevat. Geene legerkorpsen, geene divisiën behoeven uit die indeeling te ontstaanmaar slechts brigades; want de brigade voldoet in Indië als strategische eenheid, en is de hoogste door één persoon rechtstreeks aan te voeren troepeneenheid bij oorlogen op Indisch grondgebied. In haar moeten alle troepen soorten, welke de tegenwoordige krijgskunde eischt, zoowel als alle organen der legerverplegingreeds in vredestijd vertegenwoordigd zijn, om doelmatig te kunnen werken in den oorlog. Bij het samenstellen van zulke strategische eenheden dient rekening gehouden te worden, dat tegenover Inlandsche vijanden door de deelen van het leger offensief en offensief-defensief wordt opgetreden, doch bij een aanval van een buitenlandschen vijand defensief en de- fensief-offensief de meest waarschijnlijke eisch zal zijn. Yerder, dat vele troepenleiders noodig zijn bij het oorlogvoeren in den Indi- schen archipel, zoowel tegenover Inlandsche als buitenlandsche vijanden, en dat bij het vereenigen der nu verspreide en gedeeltelijk van elkander onafhankelijke deelen van "de wapens en diensten, ook de staven in vredestijd moeten aangewezen worden. Wel is waar behoort er naar gestreefd te worden 0111 die staven zoo klein mogelijk te makenten einde niet in het euvel te vervallenwel eens op te merken bij kleine legersdat het officierspersoneel eene te groote sterkte heeft ten koste van dat der andere wapens en diensten, maar ook mag daarbij niet uit het oog worden verloren, dat het korps Indische stafofficieren in vredestijd zeker even sterk moet zijn als na eene mobilisatie, omdat het aanvullen van eenig incompleet of van de ontstane vacatures bij de verschillende officierskorpsen van het leger in Indië tijdens oorlogstoestanden aan grootere bezwaren onderhevig is dan in Europaja onmogelijk kan worden, vooral nu volgens het „Koloniaal verslag" van 1879 er naar gestreefd moet worden, alleen vreemdelingen in Indië tot officier op te leiden, dus geene personen, in Nederland of Indië geboren. Wij kunnen den lezer verzekeren, dat het geene drukfout is, waaraan men on willekeurig zou denken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 201