195 b. 2e bureau (topograpische dienst) 1 Majoor of Lt.-Kolonel, 1 Ka pitein, 2 Lt. adjuncten. c. Krijgsschool. 1 Majoor of Lt.-Kolonel en 3 Kapiteins. d. bureau 2e mil. afd. op Java 1 Kapitein; (f) bureau Sumatra 1 Kapitein, (f) En e. bij elk der 2 brigades steeds beschikbaar op Java voor overzee- scke expeditiën 1 Kapitein. Te zameu 20 Generale stafofficieren en 7 adjuncten. Dat zulk een personeel dadelijk uit het leger zou zijn te putten, als volkomen geschikt voor alle Generale stafwerkzaamheden, mag met recht betwijfeld worden; maar in welk leger heeft zoo iets kunnen plaats vinden? Waar niet sedert jaren eene inrichting bestond tot opleiding van stafofficieren, zijn uitstekende hoofd- en subalterne officieren belast geworden en heeft dit in Nederland nog plaats met stafzaken; waarom kan zulks- in ïndië ook niet geschieden? Moet het Indische leger dan nog langer wachten op de steeds terugkeerende behoefte aan de noodige voorbereiding bij elke nieuwe expeditietot dat de formatie eerst zal veranderd worden wanneer een grooter getal officieren, afkomstig van de Krijgsschool beschikbaar zal zijnJaren kunnen nog verloopen, eer men dan een goed begin kan maken, terwijl nu toch reeds door eene verandering der format.e en het kie zen van daarvoor bruikbare personen de staf zijne' werkzaamheden met kracht kan aanvangen. De kundigheden toch van de stafofficieren behoeven weinig uit gebreider te zijn dan van de officieren in hoogere rangen, van wie eene groote ontwikkeling mag en kan geëischt worden. Worden deze officieren, tevens goede troepenofficieren zijnde, bij den staf over geplaatst, dan kunnen zij in betrekkelijk korten tijd zeer goed op hunne plaats zijn bij den Generalen staf. De bewijzen daarvan zijn zoowel in Nederland als in Indië voorhanden. Het personeel der opnemingsbrigades vormt in oorlogstijd de kern en liet kader van het korps gidsen en spionnen, en staat in vredestijd onder den chef van liet 2e bureau. Alsmede 1 Kapitein van de Artillerie en burgerleeraren aan liet Gymnasium Willem UI. (f) Alleen voor zuiver stafwerk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 203