- 196 De noodigë kennis voor dat dienstvak kan voorzeker het best en gemakkelijkst verkregen worden op eene militaire inrichting, waar hooger en universitair militair onderwijs wordt gegeven, zonder dat hierdoor eenigszins eigene vorming behoeft uitgesloten te zijn, zoo daarbij het vermijden van eene eenzijdige richting mogelijk is. Het hooger onderwijs toch heeft ten doel een veld van zelfstandig on derzoek te ontsluiten en eene bepaalde hoeveelheid positieve kennis te verschaffen. Het geeft eene methode van werken aan, welke uit zich zelf bezwaarlijk en dan nog maar bij uitzondering is te vinden, en welke methode voor den stafofficier onmisbaar is. Er zijn, zooals reeds door ons hiervoren is opgemerkt, in het Indische leger, zoowel in vroegeren tijd als tegenwoordig officieren aan te wijzen, die zich zulk eene kennis door eigene vorming hebben eigen gemaakt en als stafofficier hebben voldaan of voldoen, maar dit zijn er zeer weinigenen zulke uitzonderingen mogen niet tot maatstaf strekken om zoodanige inrichting in het leger af te keuren of overbodig te noemen. Moeten de officieren uit zich zeiven zoeken naar en leeren putten uit bronnen dan gaat daarmede veel kostbare tijd verloren, dan wanneer hun is geleerd volgens eene methode dien weg te vinden. De vraag is wel eens geopperd of ook niet voor burgerambtenaren eene inrichting, overeenkomende met eene Krijgsschool voor officieren, noodig zou zijn. "Wij twijfelen aan het nut daarvan, omdat deze personen betrekkingen hebben, passende in de door hen gekozene richtingwaarvan zij slechts behoeven af te wijken op eigen verzoek, dan wel als zij daartoe door omstandigheden gedwongen zijn. Zijn de we tenschappelijke grondslagen bij hen goed gelegd, en hebben zij tot hunne verdere ontwikkeling, door practische ervaringdaarop voortgebouwd dan kunnen zij in de door hen gekozene richting goed voldoen. Met de Indische officieren is dit een ander gevalin het bijzonder met hendie later als commandanten van expeditiën moeten optreden of den bevelhebber in alles rechtstreeks moeten terzijdestaan. Yoor hen is eene Krijgsschool noodig; want steeds heeft de ondervinding in alle legers overtuigend bewezen, dat, welke wetenschappelijke op leiding de na goed afgelegd examen tot officier aangestelde perso nen ook hebben genoten, deze niet voldoende is om in het uitgebreide

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 204