- 197 aantal onderdeelen der militaire wetenschap door te dringen voor hunne verdere vereischte vorming tot troepenaanvoerders, in verband met krijgsondervinding, zoo noodig voor expeditiecommandanten en troe- penleiders. Door die ondervinding toch, gepaard aan de noodige vonnis van de vele onderdeelen der militaire wetenschap, ontstaat een beter begrip van den oorlog, en wordt het nemen van een doel treffend besluit gemakkelijker gemaakt; want de eischen voor iederen commandant in den strijd: „persoonlijk initiatief en strenge zelfbe- heerscliing" hangen van het gerijpt oordeel en den wil af, gesteund door moreele en intellectueele kracht. Ook ontstaat door zulk eene Krijgsschool in hot eigen leger bij de overige officieren een prikkel tot verdere studie; zij geeft hun op verschillende wijzen gelegenheid tot meèrdere wetenschappelijke ont wikkeling en doet de knjgsondervinding naar eisch verwerken. In het Kon. besluit van 30 Maart 1876, No. 19, waarin het detacheeren van Indische officieren bij de Nederlandsche Krijgsschool wordt voorgeschreven, zonder dat het Indische legerbestuur daarop «as gehoord, komen de volgende twee overwegingen voor: „dat eene degelijke, wetenschappelijke opleiding een hoofd- vereischte is voor den stafofficier, en dat tot zoodanige opleiding met vrucht kan partij getrokken worden van de voornoemde Krijgs school Jb „dat in verband met het laatst vermelde het beginsel van opleiding der Indische stafofficieren in Ned.-Indiëaangenomen bij besluit van 16 Aug. 1873, behoort te worden losgelaten." Dusomdat eene degelijke wetenschappelijke opleiding voor Indi sche stafofficieren noodig is, kon zulk eene opleiding niet in Indië plaats vinden, terwijl het Ministerie van Koloniën het bewijs scheen ontvangen te hebbenen daaruit de overtuiging was verkregendat het onderwijs aan de Nederlandsche Krijgsschool voor officieren zóódanig was, dat met vrucht goede stafofficieren voor het Indische leger kom den gevormd worden. M ij zullen trachten aan te toonen, in hoeverre deze overwegingen welke met de denkbeelden van J. D. S. geheel overeenkomen, juist zijn. Zooals ons door meerdere officieren, afkomstig van de Krijgsschool,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 205