198 werd bevestigd, is do studio aan dis boogstG militaire inlichting in Nederland wetenschappelijk en van ver strekkenden aard, laat de practische vorming voor stafofficieren weinig te wenschen over, en wordt naar behooren de grond gelegd om zich te kunnen voorbei ei- den voor hoogere commando's. Geen der Krijgsschoolofficieren zal ontkennen, dat de directeuren en de leeraren dier inrichting in bijna alle opzichten voor hunne taak berekend waren, en met de meeste welwillendheid alles aanwendden, wat in hun vermogen was, om de élèves in de gewilde richting de meeste vruchten van het onder wijs te doen plukken. Zij, die de wijze van werken op dien cursus van nabij hebben kunnen gadeslaan en in de gelegenheid werden ge steld, de vruchten daarvan te zien, zullen moeten beamen, dat de richting van het onderwijs goed, de methodische wijze van behande ling der leervakken, in verband met het verschaffen der gelegenheid tot het aanschouwen van vele al of niet gewenschte toepassingen dei behandelde theoriën, alsmede de leiding in de uitvoering van practi sche diensten over het algemeen uitstekend, en dat het detacheeren bij de verschillende wapens en het maken van staf- en verkennings reizen hoogst nuttig zijn te noemen. Maar de eerste eisch voor de hoofd- en stafofficieren in elk leger, dat zij hun land in al le militaire betrekkingen nauwkeurig kennen, werd voor de Indische élèves niet behartigd. Aangenomen, dat het mogelijk ware eene algemeen Generale staf- of Krijgsschool voor de Earopeesche legers op te richten, waarop al les van één land, bijv. van Pruisen wordt geleerd en beoefend, waarop de zoo verschillende toestanden van andere landen, volken, enz. slechts met een Pruisisch oog worden bekeken of 'ter zijde ge steld, als onnoodig voor kennisname; waarop alleen Pruisen tot in den grond wordt beoefend en de Duitséhe instellingen en het Duitsche volk nauwkeurig worden nagegaan, dan vragen wij in gemoede, zou zulk eene school een gelijk voordeel opleveren voor de élèves dei- verschillende natiën, en zou in het eigen land genegenheid voor zulk eene buitenlandsche inrichting bestaan? Kan de verdediging van Duitschland op dezelfde gronden steunen als. die van Nederlandl Zou de bergoorlog in eerstgenoemd rijk geheel dezelfde zijn als de polder en dijkgevechten van het laatste? Kunnen organisatie en formatie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 206