200 hoedanig de Indische versterkingen zijn aangelegd? Wel moet hij goed op de hoogte zijn van de hedendaagsche Europeesclie veld-, tijdelijke- en duurzame versterkingskunst, maar toepassingen moet hij weten te maken op terreinen in Indiëtot stand te brengen met Indische middelen en werkkrachten (zöo geheel verschillend met die in Europa) even goed als de officieren deze op de Krijgsschool voor Nederland leeren maken. De verpleging der troepen is in de tropische gewesten geheel an ders dan in Europade kazernes en hospitalen verschillen merkelijk, als gevolg van de maatschappelijke toestanden en van het klimaat. Met de eischen der levenswijze van de verschillende elementen in het Indische leger moet wel degelijk rekening gehouden worden; want het leger bestaat uit vrijwilligers, voor wier toetreding en behoud op eene geheel andere wijze dient gezorgd te worden dan in Europa waar de verplichte dienst gedurende eenigen tijd een klein aantal landslieden onder de wapens doet komen, en wier behandeling en verpleging geheel anders kunnen en moeten zijn. Op de voeding en kleeding van het Indische leger zijn andere toepassingen der verple- gingsleer noodzakelijk dan voor Europaen in verband daarmede zijn ook de administratieve voorschriften anderswelke in geenerlei op zicht met de Nederlandsche kunnen overeenkomen. Een vergelijk van het geen bij de legers in warme en tropische landen AlgiersBritsch-Indië, Cochin-China, enz.) en niet het minst in Indiê zelf daaromtrent be staat, met de beste hygiënische voorschriften is voor de Indische officieren zeker nuttiger dan eene uitgebreide kennis van de gronden, waarop de voeding en kleeding der militairen in koude en gematigde luchtstreken berusten. Ook de verpleging te velde is in Indië geheel anders dan in Nederland. Op requisitiën mag hier niet gerekend worden, zoodat alle behoeften voor gezonden en zieken aan- en medegevoerd moeten worden, waartoe de Europeesclie trans portmiddelen, als zijnde zelden of nooit bruikbaarook niet voorradig zijn. De legering der troepen levert in Indië minder moeilijkheden op dan in Europamaar heeft ten deele andere eischende keuze der bivakken is gemakkelijker, maar de etappedienst en de aanvoer zijn des te bezwarender. Om een Inlandschen vijand met goed gevolg te bestrijden moet

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 208