201 men andere voorzorgen nemen dan in NederlandDuiischlandFrank- rijk, enz., want de tegenpartij voert den guerillaoorlogwaartoe de zwaar begroeide, ongebaande, geaccidenteerde en bergachtige streken haar alleszins .gelegenheid geven. Tegenover een buitenlandschen vijand moeten de Europeesche tactiek en strategie groote wijzigingen ondergaan, omdat, afgescheiden van klimaat, terrein, verpleging, enz., het Indische leger uit zeer uiteenloopende bestanddeelen is sa mengesteld en men bovendien genoodzaakt iszorg te dragen, altijd overheerschend te blijven in de eigene, nog bezette, landstreken. Het behoeft geen betoogdat op eene inrichtingwaar weinig of niets van Ned.-Indië of andere tropische landen wordt behandeld, het onderwijs in de militaire aardrijkskunde en statistiek voor In dische élèves bepaald onvoldoende moet zijn. En toch is dit leervak van zulk een groot gewicht voor de aanstaande Indische Generale stafofficieren. Het aanvals- en verdedigingsvermogen der verschillen de deelen van den Indischen archipel berust toch op den staatkun digen en maatschappelijken toestand der bevolking en op do ligging en gesteldheid van het landwaarvan de meerdere of mindere kennis dus een belangrijken invloed moet uitoefenen op de oorlogshande lingen, zoowel tegen buitenlandsche als Inlandsche vijanden. Het verkrijgen en verzamelen der daarop betrekking hebbende gegevens is zeer moeilijk, maar niet onmogelijk. Op de Nederlanclsche Krijgs school wordt wel geleerd hoedanig eene militaire aardrijkskunde en statistiek moet samengesteld wordenmaar de daarbij gemaakte toe passingen op Nederland en omliggende landen leveren slechts een betrekkelijk nut op voor de Indische élèves. Afgescheidendat zulke verklaringen meer voordeel zouden geven voor den Indischen officier, wanneer een gedeelte van Indië op gelijke wijze werd be handeld zoo bestaat er geen enkel bezwaar om de methodeom gegevens uit boeken en kaarten en door middel van verkenningen te verzamelen, even goed, zoo niet beter in Indië zelf te leeren. J. D. S. wenscht alleen één afzonderlijken leeraar op de Krijgs school aangesteld te zien, voor de Indische krijgsgeschiedenis. Het zou reeds eene werkelijke verbetering zijnwanneer ook het meerendeel der overige vakken in die richting werden behandeldwant krijgs geschiedenis en strategie staan in onmiddelijk verband met alle deelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 209