- 205 Indische leger moeten doen, zonder reserve .en eigene instellingen? Indienmaar waartoe langer holle phrases en verkeerde stellingen te moeten ontleden? J. D. S. wil de Indische stafofficieren gevormd hebben aan de Nederlandsche Krijgsschool, en nu worden allerlei soorten van voorbeelden aangevoerd, die, elk op zich zelf, misschien waar zouden zijn, wanneer Indië in Nederland lag, maar, te zamen genomen, geheel onpractisch zijn, door het groote verschil van Ned-Indië met het moederland. Het tijdelijk onder water zetten van terreingedeelten, zooals bijv. de Oostenrijkers dit deden in den ze venjarigen oorlog door aftapping hunner meren, kan op enkele plaat sen in Indië worden toegepast, en zelfs op kleine terreingedeelten in de nabijheid der kust tijdelijke inundatiën worden gesteld; maar dit behoeft nog geene studiezooals die van de Hollandsche water linie op de Krijgsschool wordt gemaakt. Yoor de Nederlandsche stafofficieren is de kennis er van eene hoofdzaak, voor de Indische mag het niet moer dan bijzaak wezen. De stafdienst in tijd van vrede gelijkt in Indië zoo wat niets op die van Nederland. Do kennis der Indische krijgsgeschiedenis, wel ke in uitgebreidheid met die van Europeesche landen kan wedijveren en niets overeenkomt met die van Nederlandaangevuld door geo- graphische, ethnographische. en statistische, militaire, gegevens van alle deelen van Indië welke zoo moeilijk worden verkregen en ge heel verschillend zijn met die, welke voor Nederland noodig- zijn, vormt, met nieuwe toepassingen op militair gebied, de grondslag tot voorbereidingen voor andere expeditiën. Het bureauwerk der staf officieren in de militaire afdeelingen of bij de troepen komt weinig overeen met soortgelijk werk bij de divisiestaven in Nederlandwant de bepalingen omtrent inkwartiering, militie, schutterij, dislocatie, enz. van Nederlanden die, betreffende werving, aanvulling, verlies, vervoer, verplaatsingen, verloven, enz., in Indië zijn óf slechts be staanbaar in een van de beide deelen van het Nederlandsche koning rijk of voor geen vergelijk vatbaar. En de overige militaire leervakken op de Nederlandsche Krijgsschool Het zou ons te ver voeren, deze op gelijke wijze nader le beschou wen. Genoeg zij het op te merken, dat, naar men ons heeft verzekerd, in alles Nederlandsche toestanden en Europeesche beginselen voorzitten, en

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 213