206 Indie niet of slechts ter loops wordt aangevoerd, waar men er niet buiten kan. De Nederlandsche Krijgsschool is werkelijk uitstekend voor Nederlanden het "kou zeer te bejammeren zijn, wanneer die hoogste militaire inrichting zóódanig werd vervormddat zij ook ge schikt werd gemaakt tot eene goede opleiding voor Indische staf- en hoofdofficierenzoo daartoe al de mogelijkheid zou bestaan. Want om de Nederlandsche officieren zóóveel van Indië te doen leeren als de Indische officieren dit van Nederland moeten doen, de richting van het onderwijs Nederlandsch-Indisch te doen worden, en de veel omvattende studiën ten deele uit te breiden, ten deele in te krimpen, zou het opheffen van die hoogst nuttige inrichting voor Nederland in een niet lang tijdsverloop noodzakelijk maken. Het vormen van goede Indische staf-en hoofdofficieren moet niet in een ander land geschieden, maar in Indiëonder de oogen van de mi litaire chefs. Daardoor leeren de élèves het eigen land en het leger beter en spoediger kennen, en wordt tevens vertrouwen opgewekt in de inrichting en in de daarop geplaatste personen. En zou nu eene Krijgsschool in Indië zoo onmogelijk zijn De onkosten zijn minder voor een grooter aantal élèves; de leeraren zijn aanwezig of kunnen zich daartoe vormen, gelijk dit vroeger in Nederland ook heeft plaats gehad. Maar de daarvoor zoo noodige intense studiezegt J. D. S., kost in Indië eene ongeloofelijke wils kracht. Wij ontkennen dit teu sterkste, wanneer goede leiding en de vereischte hulpmiddelen aanwezig zijn. En die bestaan of kunnen in het leven worden geroepen. Aangenomen evenweldat J. D. S. gelijk heeft, dwingt Nederland de Indische officieren, opgeleid aan de Krijgsschool te 'sGravenhage of te Bredadan niet zulk eene wils kracht toe te passen, door van meet af aan te beginnen na hunne terugkomst in IndiëOf begrijpt J. IJ. S. dan nietdat het grootste gedeelte van hetgeen op de Nederlandsche Krijgsschool den Indi- schen élèveê wordt geleerd, van weinig nut is voor den lndischen stafofficieren .dat hij hoewel methode van werken geleerd hebbende moet beginnen met hetgeen hij op eene Indische Krijgsschool reeds lans: had kunnen weten? Juist van die officieren wordt veel meer wilskracht geëischt, om zich tot geschikte stafofficieren te vormen, zonder in hunne gewone diensten te kort te komen, dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 214