13 II. Nadat de Javasche oorlog was geëindigd met de aanliecliting aan het rechtstreeks door ons bestuurd gebied van de residentiën Madioen, Kediri, Bagelen en Banjoemdsnadat alzoo ons gebied, vooral in Midden-Javaeene aanzienlijke uitbreiding had ondergaantrad de Gouverneur-Generaal Van den Boscli op. Deze had tot taak, zoo in verband met de gewijzigde toestanden op Javaals met de door den oorlog met België ontstane eischen der schatkist van het moe derland, het regeeringsstelsel geheel te herzien. Weldra nam hij dan ook de door den Javaschen oorlogzooals boven gezegdter zijde gelegde defensiekwestie weder ter handen in het begin van 1832 deelde hij zijne zienswijze daarover in hoofdtrekken mede aan den Legerkommandant (Generaal-Majoor H. De Stuersmet opdracht, daarover zijn gevoelen te doen kennen, en verder den Luitenant- Kolonel-ingenieur Van der Wijdt met nog een Hoofdofficier der Genie aan te wijzenom het stelsel in alle bijzonderheden uit te werken. Van den Bosch beoogde het tot stand brengen van een duurzaam verdedigingsstelselwaarvoor hij zelf erkendedat vele werken zouden vereischt worden; die werken, waaronder de verplaatsing van den zetel des bestuurs en de bouw der sedert opgerichte en nog verschei dene andere versterkingen, worden door hem achtervolgend opgenoemd. Het kan dus niet juist zijn, zooals de Heer Weitzel meent, dat de oorlog met België de aanleiding is geweest tot het stelsel Van den Boschdie oorlog gaf alleen aanleiding tot het opwerpen der (sedert weder geslechte) linie om Nieuw-Bataviawelke strekken moest om deze plaats tegen een coup-de-main te dekken. Het stelsel van Van den Bosch is in verschillende geschriften be kend gemaaktzie o. a. het werk van den Kolonel der Genie De Vaynes van Brakell over de verdediging van Ned.-Indiëde verhan deling des Heeren Weitzel en de beschouwingen over Java's defensie in de vroegere jaargangen van het I. Militair Tijdschrift. Volledig heidshalve achten wij het echter niet overbodig, de hoofdpunten van dat stelselmet de beweegredenen, welke daartoe aanleiding gaven hier kortelijk samen te vatten. Op den voorgrond werd gesteld, dat de drie hoofdplaatsenBatavia

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 21