215 had hier moeten aangeven, wat gedaan moet worden, als de aanval mislukt. Gewoonlijk snelt de linie dan terug naar de laatste dekking, waarachter zij vóór den storm was opgesteldtenzij de compagnies commandant zijne reserve intijds durft inzetten, wier vastbesloten optreden voldoende zal zijn om de gevechtslinie tot een hernieuwden aanval te doen overgaan. Het Zwitsersch reglement zegt: „Mislukt de aanval, dan werpt men zich neer en beproeft alles om dien nogmaals te herhalen, daar omkeeren het slechtste is, wat men doen kan. Het Belgisch regle ment laat den compagniescommandant „Retireeren" commandeeren. Dit zal wel geheel overbodig zijn. In het Fransche reglement wordt voorgeschreven, dat de reserve de teruggaande gevechtslinie moet opnemen en haar den tijd moet verschaffen om zich te verzamelen. Von Verdij du Vernois wil den verschen troep onmiddellijk tot een hernieuwden storm doen vooruitgaan, waardoor de gevechtslinie zal worden meegesleept. Tellenbach zegt in zijne „Grundzüge zu einem Exerzir-Reglemcnt": Is de aanval mislukt, dan moet de compagnies commandant in vereeniging mot de officieren en onderofficieren alle midde len in het werk stellen om de compagnie zoo dicht mogelijk bij den vijand ter verdediging te doen standhouden. Het doelmatigste is zich ne- derwerpen en een goed gericht vuur te gevenzoo noodig moet in eene achterwaartsche stelling verzameld worden. Een mislukte aanval mag nooit als onderwerp van eene oefening gekozen worden. Wij zullen bij het gevecht van een bataljon op deze quaestie terug komen. Ook het verzamelen der compagnie na een aanval wordt in het reglement zeer oppervlakkig behandeld (bladz. 40, drie eerste regels). En terwijl in de lc afdeeling, geheel overbodig, aan de recruten liet inrukken moet worden geleerd, komt daarvan in de 2° afdeeling geene toepassing voor. Dat woord inrukken moet echter naar ons oordeel bij de nieuwere vechtwijze niet meer gebezigd worden. Het dagteekent uit den tijd, toen de tirailleurlinie het gesloten bataljon, dat den aanval zou doen, moest maskeeren, en op een gegeven signaal het front moest vrijma ken. [Zie 57 en 58 der Bataljonsschoolnu vervallen.] Wanneer bij de nieuwere vechtwijze eene compagnie, die tot het gevecht ont-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 223