216 wikkeld is, zou moeten inrukken, zou dit een bewijs zijn, dat zij geheel doelloos in gevecht gebracht was, en zoo iets moet een regle ment niet veronderstellen. Eveneens behoort het aflossen eener tirailleurlinie vermeden te wordende eenige reden, die daarvoor bestaan kunne gebrek aan munitie moet met alle middelen voorkomen worden. Het verzamelen na een gevecht is, daarentegen, eene beweging, die dikwerf moet be oefend worden. Reeds, terwijl de compagnie na een gelukten aanval nog met het vervolgingsvuur bezig is, zullen de groeps- en sectie commandanten zich beijveren, hunne afdeelingen weêr ordelijk op te stellen. De verzameling der compagnie moet geschieden naar de regels van 41 der Compagniesschool, met dien verstande, dat de groeps- en sectiecommandanten zooveel mogelijk hunne afdeelingen gesloten naar het punt brengen, dat de compagniescommandant aan- wijst. Heeft de compagnie nog eene gesloten reserve, dan wordt daarbij verzameld. Eindelijk ontbreken nog de voorschriften, hoedanig de compagnie te handelen heeft bij een aanval van vijandelijke ruiterij of bij een tegenaanval van vijandelijk voetvolk met klewang of lans. Bij het onderwijs aan recruten wordt hen volgens 20 geleerd, zich in groepen te vereenigenniets zou dus natuurlijker zijn dan dat bij de compagniesinstructie werd geleerd, hoe eene compagnie in gevechtsformatie den aanval van Cavalerie afslaat. Het reglement zwijgt daarover't heeft dus den schijn, alsof eene der carré-formatiën 31 37 C, S.) nog mogelijk wordt geacht. De carré-formatie eener in verspreide orde opgeloste compagnie kost te veel tijd, en men zou daar door juist het vuur missen op het oogenblik, dat men er de meeste behoefte aan heeft. Intusschen zal eene cavalerie-charge voor onze Infanterie wel eene hoogst zeldzame verschijning blijvendoch wij wezen er reeds bij herhaling opdat een stormloop van vijandelijk voetvolk daarentegen volstrekt niet zeldzaam is, en stelden voor, daartegen op gelijke wijze te handelen als tegen ruiterij. [Zie vorige afl. bladz. 153, 31) 258-261 en 312 57)] Eene bepaalde formatie behoeft door de compagnie niet te worden LewalTactique de combat, LX.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 224