225 rügtochtsgevecht in hoofdzaak ontleend aan „Das moderne Gefeckt" van den Generaal Von Wechmar. De schrijver van de Indische Ti- railleursckool is hem hierin trouw nagevolgd, behoudens de kleine wijziging, dat hij den looppas slechts in de uiterste noodzakelijkheid wil bezigen (bladz. 42.) 't Is jammer, dat geen van beiden er zich maar toe bepaald hebbe om onveranderd over te nemen, wat Von Wechmar schrijfthet reglement zou in duidelijkheid gewonnen heb ben. De lezer oordeele: „Wij houden het voor doelmatig om den terugtocht op de volgende wijze uit te voeren. Daarbij wordt op den voorgrond gesteld, dat men door de omstandigheden gedwongen wordt om zijne voortroepen terug te trekken en het dus niet tot eene be slissing wil laten komen. De troep is in tirailleurs, in kleine en in groote soutiens (comp.reserve) verdeeld. Zoodra de vijand zoo ver genaderd is, dat men den terugtocht noodzakelijk acht, worden de tirailleurs, nadat zij den naderenden vijand met snelvuur ontvangen hebben, door het signaal Snel terug" teruggeroepen. Zj loopen dan naar de linie der vooraf opgestelde kleine soutiens en vullen de inter vallen. De vijand wordt nu door het vuur van beide vereenigde li- niën ontvangen. Zet hij desniettegenstaande zijne aanvallende be weging voort, dan volgt nogmaals het signaal Snel terugwaarop tirailleur- en soutienlinie op de gcdeployeerde compagniesreserve teruggaan en, bij haar gekomen, op nieuw front maken. Is men niet in staat 0111 den terugtocht zoo systematisch uit te voeren en de af- deeling, die het naast aan den vijand is, door andere te laten opne men, dan zal toch nog altijd de sprongsgewijze terugtocht met ge deelten in den looppas, waarbij telkens na 50 a 80 pas halt en front gemaakt wordt en eenige schoten staande of liggende gedaan worden, veel geregelder geschieden en het vuur werkdadiger zijn, dan wan neer de geheele linie zich gelijktijdig, en in den gewonen pas be weegt." Deze regels komen zeer goed overeen met die, welke dooi den Generaal Lewal voorgeschreven worden: „Wordt de aanval met overmacht en krachtdadig ondernomen of een retour-offensif te ruggeslagen, dan zullen de tirailleurs het terrein opgeven, naarmate de aanvaller vordert. De tirailleurlinie zal zoolang mogelijk de voor ste punten bezet houden; men zal haar zoo noodig versterken om haar in staat te stellen, zich te handhavenmen zal alle middelen 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 233