226 beproeven, alvorens terug te gaan. Als men daartoe door de overmacht des vijands gedwongen wordt, zal men echelonsgewjjze te ruggaan, steeds strijdende, den vijand verontrustende en afmattende. Door van alle terreinvoorwerpen gebruik te maken, zal men de krach ten des aanvallers verbruiken, hem de verovering veel tijd en veel verliezen doen kosten. Het teruggaan moet snel geschieden; men zorge echter er voor, dat het loopen niet in eene vlucht ontaarde, dat de in stelling blijvende echelons niet meegesleept worden, en dat men meester van de beweging blij ve om haar op 't gewilde moment te doen ophouden. In dezen strijd voet voor voet regelen zich de soutiens naar de tirailleurlinie. Bij sommige terreinpunten wachten zij de tirail leurlinie op om een krachtiger vuur op den vijand te geven. Opeen ander moment blijven zij in positie, terwijl de. tirailleurs hem voorbij gaan en zich achterwaarts verzamelen, zoodat dezelfde troepen niet altijd in het vuur blijven. Bij de compagniesreserve gekomen, zullen de tirailleurs en soutiens zich op nieuw vastzetten. In Afrika heb ben compagnieën in de achterhoede dit systeem van terugtocht met echelons in den looppas toegepasthet laatste verliet snel zijne posi tie om zich achter het eerste op nieuw vast te zetten. Deze methode had niets dan voordeelen en haar gebruik heeft uitmuntend voldaan." Ten slotte wenschen wij nog eenige wenken over te nemen uit eene practische instructie voor de mobiele colonnes in Algerië: „De Kabijlen hebben de gewoonte om bij den opmarsch het ter rein voor onze aanvallende troepen te ontruimen, maar terug te keeren, zoodra wij den rug gewend hebben, en zich dan bij voor keur op onze achterhoede te werpen. Het is begrijpelijk, dat een volkstam, die geene krijgstucht, geene samenwerking kent, den terug- marsch onzer troepen als eene gunstige gelegenheid voor den aanval beschouwt. Men kan dus zeggen, dat het dekken van een terug- marsch eene der meest voorkomende handelingen zal zijn. Daarbij worden veel kalmte, een snelle blik en energie van de subalterne officieren gevorderd. Men trekt terug in echelons, die in Algerië Résister avec une extreme perseverance; ne jamais abandonner une position non tournee. VïllotChef de bataillon, „Instruction pratique sur le service des colonnes en Algérie."

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 234