230 een prijs te winnen. Bij de tegenwoordige regeling van liet prijsschie ten gaan de erkende goede schutters daarentegen mismoedig van de kampplaats, terwijl anderen daardoor onverschillig worden, omdat het moeilijke schot op 300 en 400 pas hun de kans op het winnen van een prijs ontnomen heeft. Ook ziet men prijzen winnen mot twee treffers op 200 en een treffer op 300 pas. Voor goede schutters kan dit toch bezwaarlijk' prijsschieten worden genoemd. Voorts missen wij in het voorschrift de bepaling van het doen van een proef schot bij hot prijsschieten, dat zoo noodig is om den schutter op dien dag, op dien afstand en hij de dan heerschende weersgesteld heid zijn geweer te leeren kennen. Men bedenke toch, dat ons in No vember de winden en regenvlagen van den westmoeson wachten. De houding, waarin bij het prijsschieten moet geschoten worden, wenschten wij duidelijker omschreven te zien. Is het najnelijk de be doeling van 24 van het voorschrift om in do houding van 't voorste of achterste gelid te schieten In Europa, waar wij in de gelegenheid zijn geweest, meermalen in NederlandBelgië en Duitschland een schietwedstrijd bij te wonen, heeft men dezen anders en, naar ons oordeel, beter geregeld. Daar worden op eén afstand slechts vijf schoten gedaan, met een proefschot vooraf; 250 M. of wel 300 pas van 75 cM. is de maximum-afstand, waarop prijs gescho ten wordt. Do schijf is p. m. 1 M. breed en 1,5 M. hoog. Op die schijf zijn cirkels uit het midden getrokken, die de betrekkelijke waarde der schoten aangeven. Als beginsel bij het schieten staat daar op den voorgrond: fijn en nauwkeurig te schieten. Daar geldt alleen de volstrekte waarde der schoten, m. a. w. een schutter, die b. v. twee vijven heeft geschoten, heeft beter en nauwkeuriger geschoten dan een schutter, die b. v. één, drie en vijf schiet. Do eerste schutter schoot gemiddeld 2-, de tweede schutter schoot gemiddeld 1, 8. De geweren worden vooraf door eene commissie nauwkeurig .geïnspecteerd. "Wij zouden daarom het prijsschieten bij de Infanterie als volgt gere geld wensclien te zien: De afstand, waarop geschoten wordt, zal 300 pas bedragen. Er worden 1 proefschot en 5 schoten gedaan. De houding van de schutters is van den man in het achterste gelid. De schijf is 1 M. breed en 1,5 M. hoog. Uit het midden der schijf zijn 9 cirkels met eene zwarte roos getrokken. De roos en de cirkels hebben respectievelijk de volgende stralen: 0.05; 0.1; 0.15; 0.2; 0.25; 0.3, 0.35; 0.4; 0.45; en 0.5 M. Van de roos te beginnen, worden de waarden van roos en

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 238