- 15 gemeenschap met de noordkust kunnen afsnijden. Om de operatie over het geheele eiland te vergemakkelijkenwerden voor den verdediger vereischt versterkte depötplaatsen op voor zwaar geschut ontoeganke lijke puntendeze depötplaatsen moesten circa 50 palen van elkander verwijderd zijn, zoo noodig met tusscken gelegen tijdelijke verster kingen. Het vereenigingspunt van het leger moest geplaatst worden in het midden de3 eilandstusschen Samarang en Salatigahiertegen was geen bezwaar, nu na den Javasclien oorlog de macht der vorsten van Solo en Djokdja zóózeer was geknotdat geene vrees meer behoefde te bestaan voor tegenwerking of kwade gezindheid van dezen. Door eene goede keuze van dat vereenigingspunt kon men den eeni- gen voor zwaar geschut bruikbaren weg naar de binnenlanden dek ken en was men in de nabijheid van de Vorstenlanden, welker medewerking men zich zoodoende het best kon verzekeren. De Javasche oorlog had overigens de waarde van het bergland en van de daarin te vinden voortreffelijke stellingen doen schatten en tevens geleerd, dat men in de aangewezen landstreek meer dan elders krachtige hulpmiddelen aantrof. Bovendien was ook de gunstige in vloed van het berg- boven het strandklimaat overtuigend gebleken. De zetel der Begeering moest achter de verdedigingslijn worden ge vestigd in een gezondkoel en goed versterkt verblijf. "Wat de strandplaatsen BataviaSamarang en Soerabaja betrof, zoo dienden dezen verdedigd te worden om den vijand te belettenzich meester te maken van de hulpmiddelen, welke die plaatsen opleveren, en een van dezen als steunpunt voor zijne verdere operatiën te ge bruiken. Deze plaatsen dienden dus zoodanig te worden versterkt, dat de verovering veel tijd en eene aanzienlijke macht zou vorderen; de vijand zou zich dan althans tot eene der drie moeten bepalenen wij zouden ten minste vele hulpmiddelen kunnen blijven trekken uit de beide andere. Hoe Van den Bosch die versterking zou willen doen plaats hebben, kunnen wij slechts in zeer algemeene bewoordingen vermelden. Yoor Batavia werden verlangd eene stranddefensiedie, in verband met de vernieling van verscheidene wegen, de landing zou bemoeilijken, en een landfort (nabij het emplacement der tegenwoordige citadel te Welte vreden) dat 's vijands veilige vestiging aldaar beletten en de twee naar

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 23