- 233 omstandigheden wordt belet, en bezwaren oplevert bij de veelvuldige overplaatsingenafgescheiden van de risico, of men al dan niet boekwer ken aankoopt, welke in werkelijkheid in lndië nuttig en noodigzijn. Ik durf te meer hierop aan te dringenomdat het Indisch Militair Tijd schrift meer en meer gelezen en besproken wordt, en de redactie onpar tijdig en het tegendeel van eenzijdig blijkt te zijn. Bovenstaande opmerking, geenszins eene bemerking, is evenwel niet van toepassing op deze boekaankondiging, aangezien het boek in quaestie ons niet lang na de verschijning ter bespreking door de redactie werd toegezonden, waaraan wij, door omstandigheden buiten onzen wil, niet eerder konden gevolg geven. Na kennisname van dit handboek, beschouwen wij het als eene aanwinst voor het onderwijs aan de Indische militaire inrichtingen voor opleiding van onderofficieren tot officier. Aangezien wij gelooven, te mogen aanne men, dat het reeds in veler handen is gekomen, zijn wij niet van voornemen, eene beoordeeling er van te geven, doch willen wij alleen enkele, misschien onsamenhangende, algemeene opmerkingen nedersckrijven, welke ons bij het doorlezen van het werk zijn voor den geest gekomen. Yan taal en stijl zullen wij niet spreken; wij begrijpen de bezwaren, die het in zich heeft, een handboek voor Indische geschiedenis samen te stellen, waarin eene groote verscheidenheid van 'merkwaardige gebeurtenissen tot een beknopt geheel (22 vellen druks) is samengebracht ter dienste van militaire leerlingen op de Indische kweekscholen voor officier. Het werk te lezen, is geene uitspanning; want het is meer eene verzameling van aanteeke- ningen uit bronnen. De studie dier bronnen heeft vele fouten in het werk van A. Pompe doen verdwijnenvooral in de vroegere geschiedenis van den Indischen Archipel en de opkomst en bloei der O. I. Compagnie; terwijl den schrijvers de lof niet mag onthouden worden, dat zij op voor zichtige wijze de klip hebben vermeden, van maar over te schrijven of Deze opmerking is zeer juist. De werken die het tijdschrift ter beoordeeling worden toegezonden, zijn niet talrijk. Officieren, die in het bezit zijn van eenig werk, dat zij van belang achten voor het Indisch officierskorps, zullen daarom wel doen, daarvan kennis te geven aan de Redactie. Zoodoende kunnen dan die werken bespro ken worden, voor het geval, dat II. H. uitgevers liet niet in hun belang achten, der Redactie één present-exemplaar te zenden. De beoordeeling geschiedt altijd zonder aanzien van personen of partijen. Yoor boekbeschouwingen wordt de ruimte toegestaan, daarvoor gevraagd. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 241