239 - vei' is gevorderd, dat men de debarkementsplaats als punt van com municatie met .de Yloot—tegen vijandelijke aanvallen verzekerd kan beschouwenwant volgens de organisatie der maritieme macht en de dienstregeling aan boord der oorlogschepen, wordt de bemanning der ge wapende sloepen, welke de landing moeten dekken, uit het personeel der landingsdivisie getrokken. Bij het begin dor operation valt derhalve ook met het oog op de voortdurende bediening van het geschut aan boord bijna in 't geheel niet te rekenen op de diensten der landings divisie, als deel der troepenmacht te velde. In het belang der dienst aan boord, zou het daarom wenschelijk zijn, de landingsdivisie alleen te be schouwen als reserve bij de operatiën in do nabijheid van het strand en als bewakingsdetachement voor de aan het strand gelegen bivaks en etablissementen der landmacht, om deze, bij het oprukken der expeditio naire troepen naar het binnenland, als punten van aanraking met de Yloot, de eerste operatiebasis, te beschermen. Omtrent het gebruik der landingsdivisiën zij het mij veroorloofd, slechts algemeene punten aan te stippen. Daarbij zij men indachtig, dat de landingsdivisie, door het karakter harer samenstelling en den korten oefeningstijd der haar toegevoegde, van de verschillende oorlogschepen genomen manschappen, in den eersten tijd na de landing nog te weinig cohesie heeft om als een bataillon infanterie of eene compagnie artillerie op te treden, en zoo de gelegenheid soms bestaan heeft, zich eenigen tijd vóór de landing in massa te oefenen, minder geschikt blijft om, vooral in de eerste dagen na het debarkement, aan voor haar uit den aard der zaak moer ingewikkelde taktische oorlogsbewegingendoor de landmacht daarentegen met vrucht uit to voeren deel te nemen. Want ieder, die den matroos kent, weet dat hij niet in eens tot veldsoldaat kan gevormd worden, evenmin als een infanterist of cavalerist dadelijk ma troos wordt, door hem boven op het dek van een schip te plaatsen. En al wordt aan de militaire opleiding en vorming onzer tegenwoordige oorlogsmatrozen veel zorg besteed, zij blijven steeds onbekend met het leven te velde en de ontberingen van het bivaksleven. Beter dan on ze veldsoldaten zullen zij daarentegen voor de bekende werkzaamheden aan het strand kunnen worden gebruikt. Daar, in plaats van in het binnenland, zullen zij goede diensten kunnen bewijzen. Welke uit muntende diensten zelfs van eene landingsdivisie te verwachten zijn bij de landing zelve of een verblijf aan het strand en in gemeenschap met de A loot dan wel bij een snollen coup do main, zij is niet op hare plaats bjj groote marschen, operatien in het binnenlandbivakkeeringen, enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 247