16 Buitenzorg leidende hoofdwegen, (de wegen, die het fort konden doen omtrekken, moesten vernield worden) bestrijken zou. Indien de vijand naar het binnenland wilde doordringen, zou hij het landfort moeten belegeren of zich nieuwe wegen moeten banenin beide gevallen zou hij langen tijd blootgesteld zijn aan de ongezondheid der plaatsnog verhoogd door het uit te voeren grondverzet voor de loopgraven of voor de nieuwe wegen.Het havenkanaalbehoorlijk verdedigd kon eenigszins als vluchthaven dienen. Yoor Samarang werd meer gerekend op inondatiën en op de in de nabijheid geconcentreerde mobiele machtdaar werd verlangd een fort, dat don vijand na verovering der stad het rustig bezit kon betwisten en den eenigen weg naar het binnenland kon bestrijken (de overige wegen te verleggen of te vernielen)het strand werd geacht, onge schikt voor eene landing te zijnzoodat deze op belangrijken afstand oost- of westwaarts moest geschieden. Herinneren wij ons weldan wilde Van den Bosch overigens geheel Samarang door eene vrij lage borstwering omgeven, waarschijnlijk met het oog op die landing buiten de stad. Yoor de verdediging van de haven van Soerabaja werd, behalve op het fort Erfprinsnog gerekend op eene batterij ter hoogte van het oude „gezonken fort"; op versperringen, gedeeltelijk te maken van oude vaartuigen, die men kon doen zinkenen verder op de krachtige medewerking der zeemacht. Yoor de verdediging der stad zelve moes ten weder verschillende toegangswegen worden vernielden zou voorts de geheele plaats van vestingwerken, met eene citadelals reduit, voorzien worden. Het vernielen van communicatiewegen speelt eene belangrijke rol in de plannen van Van den Bosch; daar de vijand ook elders aan de noordkust dan juist bij de drie hoofdplaatsen kon landen, moest dit middel mede worden toegepast, waar in eenige strandresidentie meer dan één weg naar het binnenland voerdedie ééne weg moest dan af gesloten worden door aarden redoutes met blokhuizen. "Wat Van den Boscli verder nog verlangde, doet hier minder ter zake dat hijbij de sterkte van het leger dat destijds nog veel minder man schappen telde dan thans te veel versterkingen noodig achtteis duidelijk eu wordt dan ook door niemand meer betwist. Hij rekende

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 24