242 - dringenden vijand dikwijls terugwezen, en soms eene aanvankelijke nederlaag in eene overwinning deden verkeeren. Yele wapenfeiten vinden wij dan ook opgeteekendwaarvan wij de volgende in herin nering wmnschen te brengen. Den 9en October 1825 werd de Luitenant-Kolonel Cleerens, die met eene macht, sterk 600 geweren, 1500 pieken, 80 ruiters, 4 veldstukken en eenige lilla's, een bivak bij Tanggoeng betrokken had, door een 9000 man sterken vijand bedreigd. De Luitenant-Kolonel Cleerens trok den vijand te gomoet, deed zijne Artillerie eene gun stige stelling innemen en liet daarna het vuur openen. Onderwijl ontwikkelden zich onze kolonnesen begonnen zij het tweegelederen- vuur, naarmate zij zich in slagorde hadden gesteld. Het scheen aanvankelijk, dat de vijand, die zich in linie schaarde, een krach- tigen weerstand zou bieden, maar weldra bleek het tegendeel, toen hij eene achterwaartsche beweging begon uit te voeren, De Luitenant Rijles bekwam daarop last, hem met de ruiterij te chargeeren, en deed dit met zulk een goeden uitslagdat 's vijands massa 's uiteen stoven, ruim 40 vijanden sneuvelden, en vier lilla's benevens eenige geweren en krissen in onze handen vielen. Bij de beschrijving eener verkenning op den 4en Augustus 1826 naar Bantoel vinden wij vermeld, dat de Luitenant Bisschof met zijne ruiters en de Luitenants Boeps en De Putt met een detachement Soemenepsche lanciers schitterende charges uitvoerdenen deze, in vereeniging met de aanvallen der Infanterie en met hot geschutvuur, den vijand aan het wijken brachten; terwijl het later, toen onze troepen, door gebrek aan munitie tot den terugtocht genoodzaakt zeer in het nauw geraakten, den Luitenant Bisschof gelukte door een paar afdoende charges den vijand tot staan en eindelijk tot den aftocht te nopen. I3ij het ontzetten van een konvooi, dat op den 8en Augustus 1826 van Soerakarta naar Djokjakarta marcheerde, hielp een peloton huzaren onder De Latre den vijand overhoopwerpen, en vervolgden de ruiters van Bisschof den vijand, waarbij zij nog een zeventigtal nedersabelden. De beschrijving is overgenomen uit het werk van Weitzel„De oorlog op Java van 1825 tot 1830".

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 250