245 joor Buschkens, en gaf dezen de opdracht westwaarts te trekken, ten einde den vijand zoo mogelijk voor te komen, of althans in te halen en terug te werpen. Den 7™ October trok Buschkens, den vijand voor zich uitdrijvende, door Qeclong Tawoentoen hij voorbij den zuidelijken rand der dessa gekomen, eene sterke, welgesloten massa Infanterie, gevolgd door eene groote menigte met pieken gewapend dessavolk, ten aanval op zag rukken. „Noch het kanon-, noch het geweervuur vermocht den vijand te doen wankelenmaar toen hij tot op 40 schreden van onze gelederen gekomen was, had hij den hevigen schok onzer ruiterij te door staan, die door Kapitein Rinia van Ncmta op dit welgekozen oo- genblik tegen hem aangevoerd werd. Aanvankelijk hield hij nog stand, maar begon spoedig te wijken, en toen ook de dappere jagers, onder den Luitenant Gillij de Montelas met de rest der voorwacht toesnelden, om de vijandelijke pradjoerits de trompenhunner bussen of de punten hunner bajonetten en hartsvangers op de borst te plaatsen, geraakten zij in de grootste verwarring en namen ijlings de vlucht." Den 7™ Augustus 1829 had.een bloedig treffen plaats bij Tancj- kilan, waarin een aanval der ruiterij, nadat de strijd reeds een hachelijk aanzien voor ons gekregen had, de krijgskans ten onzen voordeele deed keeren. „Do 3e kolonne stond in den morgen van dien dag te Pedesde 2° expeditionaire kolonne, aangevoerd door Kapitein Hoelczema, te Bantoel, werwaarts zij zich den 6™ van Midjing begeven had, en de 10e nog te Mangirvolgens berichten stond Dipo Negoro mot 5 a 600 man te Siloh in het Selarongsche gebergte. Op bevel van Cocliius rukte Kapitein Prager met de 10° kolonne, reeds voor het dagaanbreken naar Silohmaar vond de plaats verlaten, hetgeen hem bewoog zijn marsch in de richting van Pedes voort te zetten. Cocliius zelf was naar Kanigoro gegaan, waar hij de 2° expeditio naire kolonne tot zich trok. Het was 10 uur eer Cocliius eenige tijding aangaande den vijand ontving, en toen vernam hij, dat deze naar Soemher gemarcheerd was, zoodat hij zich onmiddellijk naar die plaats in beweging stelde." „Aldus van Kanigoro in do richting van Gamping marchecrendo,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 253