246 zag hij meer westwaarts op het lagere terrein, wat zich naar de Progo uitstrekt, de 10° en 3° kolonne in dezelfde richting voortgaan. Hij hoorde nu en dan een hevig geweervuur, en vereenigde zich te Tangkilan met Le Bron de Vexelci en Prager „Le Bron de Vexela was met zijne Infanterie en ruiterij van Pedes, tot het opsporen van den vijand, eerst westwaarts naar Gantjoang en vervolgens op Tangkilan getrokken, ten einde om deze dessaheon Dipo Negorodie zuidelijk van haar stond, aan te vallen. Hij had zijne ruiterij met vier pelotons Infanterie onder den Kapitein Boeps gesteld, en deze troepen, na het verlaten van Gantjoangop een punt geplaatst, van waar hij meende, dat zij zouden kunnen mede werken om den vijand van twee zijden aan te vallen; maar door Tangkilan getrokken zijnde, ontwaarde hij, dat de vijand van stel ling veranderd was, en dat diens geheele macht .tegen over hem stond, zoodat hij Boeps weder hij zich ontbood. Intusschen rukte hij met een peloton Europeaneneen peloton Amboneezen en de Ma- kassaarsche hulptroepen voorwaarts naar de ruimte tusschen twee dessa s, waar hij den vijand gewaar werd. De Amboneezenaan gevoerd door den Luitenant Arthuis en door den Luitenant der Artillerie Arnoulddie zich vrijwillig tot die taak had aangeboden, openden in verspreide orde het gevecht. De vijand kwam nu plot seling in groote menigte van achter de beide dessa's met gevelde pieken eu met een woest geschreeuw te voorschijn, en wierp zich op onze tirailleurs. Le Bron de Vexela liet toen onmiddellijk de Makassaren voorwaarts rukkenmaar deze voor het eerst tegen den vijand aangevoerd wordende, deinsden voor zijn krachtigen aanval terug. De brave Amboneezennauwelijks 40 man sterk, bleven thans alleen aan de woede der opstandelingen blootgesteld; het was onmogelijk hen te verzamelen, en ieder op zich zeiven streden zij togen den overmachtigen vijand. Le Bron de Vexelabijgestaan door hun Koning, die zich loffelijk kweet, sprak den Makassaren moed in, en voerde hen andermaal tegen de opstandelingen aanook de Kapitein Von Griesheim, met het peloton Europeanenkwam in den stormpas toesnellenmaar de Makassaren weken nogmaals, brachten ook het peloton Europeanen in verwarring en sloegen ge heel op de vlucht, toen de vijandelijke ruiterij met woede in hunne

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 254