- 250 Den 6» December 1859 rukte de opperbevelhebberde Luitenant- eneraal Van Smeten, van Badjoa naar de hoofdstad Boni met eene troepenmacht, sterk: het IPen 2 compagniën van het 5* bataljon n anteneeen eskadron Cavalerie, eene halve 3ffi batterij, eene sectae houwitsers en eene halve compagnie Sapeurs. De vijand Md Bom en den zuidwaarts daarvan gelegen kampong Bola Salempa bezet, en opende van daaruit zijn vuur,, zoodra onze troepen, die door de vlakte van Boni opruktenhunne stelling voldoende genaderd waren. De opperbevelhebber gelaste nu den Kapitein Van Os zich met drie compagniën van het V bataljon in den kampong Bola Salem- pa te werpen, en den vijand daaruit te verdrijven. Tevens werd en Majoor Wolff bevel gegeven, zich met zijne Cavalerie gereed te lou en, om, zoodra Bola Salempa gezuiverd zou zijn, den rechter vleugel van de vijandelijke linie te omtrekken, en den terugtocht aan de Borneren af te snijden. Stout en koen tastte Van Os den kampong Bola Salempa aan, en verdreef den vijand uit de stelling die hij daar ingenomen had. Intusschen leidde de Artillerie dooi' haar vuur den aanval op de hoofdstelling des vijands, den versterk ten kampong Bomin, en stormde de Infanterie, toen dientengevolge het vijandelijk vuur belangrijk begon te verflauwen, tot den aanval voorwaarts. Niettegenstaande eene bamboe-palissadeering de borst weringen zekere stormvrijheid verleende, werd de vijandelijke stelling genomen, waarna Infanterie en Artillerie, niettegenstaande de bezwa ren, waarmede dit voor dit laatste wapen gepaard ging, tot den egenovergestelden rand van Boni voorwaarts rukten, ten einde den vijand met haar vuur te vervolgen, hetgeen dan ook met succes geschiedde. Gedurende dien tijd was de Majoor Wolff na vele inspanningen er in geslaagd, zich met zijne ruiters baan te breken door de verhakkingen, welke den wal van Boni met den kampong ola Salempa verbonden. Hij verscheen nu op het goede oogcnblik op de terugtochtslijn onzer vluchtende vijanden, en viel ze onmid dellijk met de sabel in de vuist aan. In het front bestookt door onze Cavalerie, van achteren geteisterd door de granaatkartetsen onzer Artillerie, gaven de vluchtelingen het ten laatste op, om naar asernpa terug te trekken, en sloegen zij in overijling en in de grootste verwarring noordwaarts in,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 258