17 voor oorlogstijd trouwens veel op bij het leger in te lijvenpradjoerits en op de barisan van Madoera; aan deze laatste zou o. a. degeheele verdediging van den oosthoek nagenoeg worden opgedragendat zoo danige regeling slechts op teleurstellingen kon uitloopen is, niet te betwijfelen. De LegerkommandantGeneraal De Stuers beaamde geheel het voornemen, de verdediging in het midden van het eiland te concen- treeren; verplaatsing van den zetel des bestuurs noemde hij „een dei- gelukkigste denkbeelden" voor de duurzame vestiging van het gezag op Java. Hij droeg nu den Kolonel Van der WijcJc opde aangegeven denkbeelden verder gedetailleerd uit te werken. De voldoening aan deze opdracht, waartoe Van der Wijch vele ter reinen persoonlijk moest opnemen, vorderde omstreeks drie jaren tijd. Hij leverde toen eene'hoogst belangrijke memorie, met de noodige kaarten en plans. Die memorie moet men geheel lezenom de waar de van den geleverden arbeid te kunnen schatten; er komen vele denkbeelden in voor, welke ook thans nog de aandacht ver dienen. Het is in 1872 onze bedoeling geweest, deze memorie behoudens de mogelijke verkortingen met andere beschouwingen over het ver dedigingsstelsel in het Militair Tijdschrift op te nementot ons leed wezen konden wij daartoe echter geene vergunning erlangen Hartelijk hopen wij, dat de tegenwoordige redacteur gelukkiger zijn zal; want hoeveel ook reeds over Java's verdediging geschreven en openbaar gemaakt is, bij gemis aan bronnen moesten de studiën wel onvolledig zijn. Eu met Brialmont in zijne „Études sur la de fense des états," blijven wij van gevoelen, dat la discussion publique des idéés des ingénieurs ne présente aucun inconvénient et donne au 2 I. Mil. Tijdachr. 1872, blz 394. O neen! In het midden van 1S77, toen ik nog geen redacteur was, vroeg ik in zage van de in het archief der Algemeene secretarie berustende stukken, handelende over de Koloniale Marine. Ik wilde de geschiedenis van deze in 1842 doodgemaakte verschoppeling bestudeeren Maar de stukken moeten mij nu ultimo 1879 nog gegeven worden. Op het Plein noch op het Koningsplein moedigt men, schijnt het, historische navor- schingen aan. Redactieur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 25