253 ken naar Boni eene machtige vijandelijke ruiterschaar door hare charges onze troepen zoodanig bedreigde, dat de bespanningen en voorwagens der stukken geschut binnen de carrés een toevlucht moesten zoeken, dan achten wij ons daartoe gerechtigd, en evenzoo komt die vraag bij ons opwanneer wij in hetzelfde werk den ver- geefsclien tocht naar Midjo op den 10en December 1859 vermeld vinden, een tocht, die men door cavalerieverkenningen waarschijn lijk had kunnen vermijden. Het blijft echter bij vragen, daar de weinige voorhanden gegevens geen recht geven, eene uitspraak te doen, wanneer men zelf niet aan den krijgstocht heeft deelgenomen. Daar ook de schitterende resultaten, die onze Cavalerie in den Ja- vaschen oorlog verkreegdoor velen niet worden aangenomen als gel dig gegeven voor het bepalen van de wenschelijke sterkte van dit wapen tegenover Inlandsche vijanden, op grond dat een oorlog, als die van 18251830 op Javawaarschijnlijk nimmer meer zal wor den gevoerd, zoo zou men, als het optreden op het terrein des oorlogs de eenige taak wasdie onze Cavalerie bij expeditiën tegen den Inlandschen vijand te vervullen had, tot de uitspraak gerechtigd zijndatwanneer men een oorlog met een Europeeschen vijand uit zondert, onze Cavalerie geen werkkring vindt, evenredig aan hare tegenwoordige sterkte. Het optreden op het terrein des oorlogs is echter niet de eenige en ook niet de belangrijkste taak die dit wapen heeft te vervullen. Nimmer toch zal men bij expeditiën Java geheel van troepen kunnen ontblooten, en zoolang troepen noodig zijn tot het bewaren der rust op bedoeld eiland, zoolang zal de Cavalerie, ook bij onze oorlogen tegen deu Inlandschen vijand, geen inproductief wapen wezen. Hare aanwezigheid op Java stelt ons in staat, meer Infanterie op expeditie te zenden, dan anders mogelijk zou zijn, en het feit, dat voor de 2e expeditie tegen Atjeh 6 nieuwe bataljons Infanterie werden opge richt, is er een bewijs voordat dit voordeel niet gering te schatten is. Yoor het bewaren der rust, het spoedig onderdrukken van onrus tige bewegingen op Java is bovendien het wapen der Cavalerie uit nemend geschikt. De eigenschap, zicli snel te kunnen verplaatsen, stelt haar toch dikwijls in staat door tijdig optreden die onrustige

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 261