254 bewegingen in de geboorte te smoren. Men denke aan hetgeen de kleine, maar dappere ruiterschaar van Krieger de Bach in Bantam heeft gedaan. Dat men op Java voor het hierboven aangegeven doel Cavalerie gebruiken kan, is niet alleen een gevolg van hot uitgebreide wegennet, dat ons in staat stelt dit eiland overal te doorkruisen, maar ook en wel hoofdzakelijk van de mindere ge schiktheid der Javanen voor den krijg. De Javasclie oorlog is bovendien daar, om het te bewijzen, en vooral met het oog daarop hebben wij dan ook zoovele voorbeelden uit dien oorlog aangehaald. Alvorens te besluiten, een woord over de noodzakelijkheid, do verdediging onzer koloniën tegen een Europeeschen vijand voor te bereiden. Enkelen toch hoort men soms beweren, dat die nood zakelijkheid niet bepaald aanwezig is. Yolgens hen is de vrijzin nige handelspolitiek, die wij in de laatste jaren volgden, hot beste verdedigingsmiddelwijl zij aan Engeland eiken grond ontneemt, om naar het bezit onzer koloniën te haken. Wij deelen die mee rling volstrekt niet, en gelooven, dat zij, die zoo spreken, do zaak zeer eenzijdig beoordeelen, door dat zij alleen nagaan, welke be langen Engeland heeft bij het bezit onzer koloniën, wanneer Ne derland niet in een Europeeschen oorlog gewikkeld is of wordt. Ne derland is voorzeker vredelievend, en zal bij verwikkelingen in Europa steeds trachten, zijne neutraliteit te handhaven. Het is echter de vraag, of het hiertoe altijd in staat zal zijn. Schending zijner neutraliteit, in welk opzicht ook, kan het toch reeds dwingen, aan den oorlog deel te nemen. Zal Nederland nu daarbij altijd de zijde van Engeland kunnen kiezen? Wij gelooven het niet! En toch zal het daartoe genood zaakt wezen, wanneer het Nederlandsch-Indische leger niet in staat is, de koloniën tegen een aanval van eene Europeesche mogendheid te verdedigen. Dit laatste zou bovendien oorzaak zijn, dat wij te genover Engeland in een toestand van onmondigheid en afhankelijk heid verkeerden, die vernederend moet geacht worden voor een on afhankelijk volk, en niet te rijmen is met de neutraliteit, die wij willen bewaren. Werden nu buitengewoon groote geldelijke offers geëischt mot het

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 262