OPTISCHE TELEGRAPHIE- (Met eene plaat). In de 8" aflevering, jaargang 1879, van liet „Indisch Militair Tijdschrift" komt eene beschrijving voor van een optischen telegraaf, naai de denkbeelden van wijlen den gepensioneerden Majoor der Genie van het Nedevlandsche leger J. H. Schaf er, door den Kapitein van de Infanterie van het Indische leger J. A. Vink. De Kapitein Vink betoogt (en naar ons inzien ten rechte) het wenschelijke van een optischen telegraaftusschen de posten in Atjeli; hij wenscht naast het stolsel Kromhout dat van Schaf er te beproeven, en laat er op volgen: „Moge die beproeving de afdoening der kwestie bespoedigen." Ik vermeende, dat na 1873 de hier bedoelde af te doene quaestié, geene quaestie meer was. Zie de „Instructie voor de-kommandanten der seinbrigades." Het seintoestel, toen door mij ontworpen en gedurende en na de 2° expeditie tegen Atjeli gebruikt, heeft in alle opzichten voldaan, en de seinbrigades hebben de grootste tevredenheid van een ieder mogen inoogsten. Bij mijn vertrek in April 1874 werd dat seintoestel, door opheffing van den post aan de monding der Kali Atjeh overge bracht in de Marinebentingen het zóó eenvoudige seinstelsel werd daar, zonder eenige voorafgaande oefening, dadelijk uitstekend bediend door don postkommandant, den 1™ Luitenant der Infanterie J. II. A. P. Von Schmidt auf Altenstadt en zijne onderofficieren, zoodat later, bij verbroken communicatie met de reede, met dit seinstelsel nog zeer belangrijke diensten zijn bewezen. Yolgens de opinie van bijna al mijne collega's, die ik er over sprak, was men het geheel eens, dat iet door mij voorgestelde en toen aangenomen stelsel zeker het gemakkelijkste en meest praktische is. Ka do proef, die dit stelsel doorstaan heeft, vraag ik mij af, waarom naar een nieuw en ingewikkeld systeem uitgezien? Een ieder, die kennis neemt van dit stolsel, zal zien, dat men oneindig veel vlugger er mede werkt dan met het_ door den Heer Vink ter beproeving- aanbevolen stelseldaar men volzinnen, woorden, getallen, namen van plaatsen, enz., enz., alles seint met 1, 2, 3, of hoogstens 4 seinvlaggen 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 265