258 of geschilderde zeildoeksche lappen (zooals ze bij mijn stelsel gebruikt werden). Bij den ter beproeving voorgestelden telegraaf daarentegen, moet alles gespeld worden, en nog daargelaten de ingewikkelde inrichting van het instrument, geeft niets zooveel tijdverlies en aan leiding tot vergissingen als het spellen van woorden. Wij, zeeofficieren, dagelijks aan boord der schepen seinen wisselende, weten bij onder vinding hoe oplettend men zijn moet (met menschen werkende, die gewoon zijn te seinen) om, bij het telegrapheeren uit het Marine- seinboek, fouten en onduidelijkheden te voorkomen. Ilc vermeen, dat men de geschilderde zeildoeksche lappen (voorstel lende de vlaggen van het Algemeen seinboek) even goed, zoo niet beter, zal kunnen onderscheiden op een afstand dan de naalden van het stelsel Scliaferen zoo dit niet het geval mocht zijn, zal zeer zeker de Algemeene alphabetische tafel om afstandseinen samen te stellen (zie Algemeen seinboek ter dienste van alle natiën, derde deel, blz. 5) hieraan voldoen, daar men de figuren zoo groot kan maken als men wil. Bij het stelsel Schafer heeft men te doen met een ingewikkeld toestel, dat meermalen reparatie zal behoevenbij het beproefde stelsel daarentegen heeft men niets noodig dan één algemeen seinboek ter dienste van alle natiënmet een daarbij gedrukt of geschreven exemplaar van plaatselijk overeengekomen seinen (zie de seinboekjes voor de seinbrigades der 2e expeditie tegen Atgeli), twee en twintig beschilderde lappen zeildoek van 1 x 1 M. of naar verkiezing grooter (voorstellende en vervangende de vlaggen) en eene lange vlaggen mast of lange bamboe met blokje en touw om de seinen op te hijschen. Daarbij heeft het gebruik van het algemeene seinboek het groote voordeel, dat posten, aan het strand gelegen, steeds kunnen commu- niceeren met alle oorlogs- en koopvaardijschepen, varende onder welke vlag ook. Afgescheiden van alles, zou ik het zelfs zeerwenschelijk, ja noodzakelijk vinden, dat militaire posten, aan zee gelegenvoor zien waren van een algemeen seinboek en een stel vlaggen om ten allen tijde te kunnen communiceeren met voorbij zeilendestoomende of ten anker liggende schepenik houd mij overtuigd, dat ieder post- kommandant het daaromtrent met mij eens zal zijn. Nacht seinen moet men zooveel mogelijk vermijden; ze zullen veel

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 266