259 verwarring veroorzaken als men geen seinstelsel voor den nacht aanneemt, zooals men dat bij onze Marine gebruikt; voor posten onderling komt mij dit minder doelmatig voor. Toch moet men 's nachts in eenige urgente gevallen elkander van een en ander kennis kunnen geven, en dit zou men door een minimum aantal seinen met gewone lantaarns (geéne gekleurde, daar die dikwijls niet aanwezig zullen zijn) kunnen doen. Ik stel mij voor, dat bijvoorbeeld onderstaande seinen kunnen voorkomen sein 1. Ik ben omsingeld, zend hulp of vraag hulp aan naastbij liggende troepenmacht (versterkingen). 1 lantaarn (gehe- schen aan eene bamboe of mast.) 2 lantaarns onder elkander. 3 in een 3 \7 1 en een ander steeds op- en neerhalen. 2 lantaarns onder elkander en een steeds op- en neerhalen. 2 lantaarns naast elkander en één steeds op- en neêrliijschen. 1 id. steeds op en neer. 3 Hoor deze dertien verschillende combinatiën kan men dus 13 ur gente seinen doen, die naar aard en omstandigheden door den linie- kommandant moeten worden bepaald. Om welke reden dan ook, men schijnt bij het Legerbestuur op te zien tegen een seinstelsel, waarbij gebruik gemaakt wordt van het algemeene seinboek voor alle natiënen meer op te hebben met de optische telegraphen naar systemen als die van Kromhout en Schaf er. Zoolang echter de inrichting zoo samengesteld is, dat men er met 10. Gebrek aan ammunitie, help mij. Vijand trekt af, of vlucht. De vijand trekt af naar Uwe zijde. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 9. I 3 n 2 naast 2 i) CD a CD 0

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 267