26Ö de minste averij niet mede kan werken, en op de meeste posten moeilijk, zoo niet in 't geheel te herstellen is, voor zoolang keur ik deze stelsels voor Indië bepaald af. "V* il men hier optische tele- graphen gebruiken, dan moeten die op eene eenvoudige methode berus ten, voor ieder Inlander (die geroepen wordt, er mede te werken) te begrijpen, terwijl de materialen, waaruit de telegraaf bestaat, moeten gevonden worden in de hulpmiddelen, waarover men op elk plekje in Indië kan beschikken. Daarom geef ik onderstaand denk beeld, opgehelderd door eene teekening, ten beste. A. Inrichting van den telegraaf. Op eiken post heeft men eene vlaggenmast, en zoo die er niet mocht zijn, is er eene van hout of van op elkander gesjorde bamboe te vervaardigen. Ik neem aan, dat die mast van uit den beganon grond 23 M. hoog is; op 4 M. van den top dier mast is eene ra opgehangen van 9-j- M. en 4 M. lager eene dergelijke, men kan hiervoor lange bamboe nemen, die met een bamboestrop aan de mast hangen en van den top van de mast loopen naar do nokken van de zoogenaamde ra 's en den touw of rottingtouw, zoo als in de teekening is aangegeven. Wij noemen ze toppensenden, en zij dienen voor steun van de nokken en om het doorbuigen te beletten. Aan elke ra zijn op afstanden van 1 M. blokjes, ijze ren kousjes of rottingstropjes bevestigd, waardoor lijnen kunnen wor den geschoren. Aan elke lijn wordt een bal of bol bevestigd van -1- 0.6 M. middellijn; die ballen kunnen door iederen inlander voi- den vervaardigd van gespleten bamboe of van rottang; en wanneer men een geraamte maakt, dat men met nipabladeren doorvlecht, zal men die ballen wit of zwart kunnen schilderen, naarmate zulks voor den achtergrond noodig is; wit voor een donkeren of groenen ach tergrond, zwart voor een lichten achtergrond. Aan elke ra kan men dus 8 ballen liijschen, en met die 16 ballen wordt een alphabet van 24 letters gemaaktde g en de x zijn weggelaten, daar ze zeer zelden in eenig woord voorkomen. Onder de mast zijn achter elkander 2 rekken geplaatst met 8 pennen, die dienen moeten om de einden, waaraan de ballen hangen, te beleggenhet voorste rek is voor de lijnen van de onderste, het achterste rek voor die van de bovenste ballon. Op do lijnen voor do onderste ra zijn 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 268