18 contraire de Ions résultats. Le mystère et le silence ne serveht a riek ■pas même a cacher les fautes commises". Eene openbaarmaking der gelieele memorie van Van der Wijck in het bijzonder zouden wij wenschelijk achten, omdat de Indische of- ficieien zich dan eerst rekenschap zouden kunuen geven van de gron den welke tot zijn stelsel hebben geleidthans kent men alleen de uitkomst, en vervalt daardoor tot eene zeer eenzijdige veroordeeling. De Kolonel De Vaynes van Brakell is ten deze geen vertrouwbare gids, omdat hij zijne eigene denkbeelden met die van Van der Wijck heeft dooreengemengd, en dus deze laatste slechts gedeeltelijk, min of meer gewijzigd, voordraagt. Uit zijn werkde mededeelingen van den Heer Weitzel en eenige andere geschriften, aangevuld met onze wetenschap ten deze, zullen wij echter trachtenin algemeenen zin, de denkbeelden van Van der Wijck terug te geven. Op den voorgrond stond bij hem, dat het Javaansche volk, volgens de bij den Javuschen oorlog opgedane ondervinding, eene bijzondere geschiktheid heeft voor den guerillaoorlogdie oorlog had tevens geleerd hoe moeilijk tegen guerillabenden te strijden was. Zoodanige oorlog moet dus bij verdediging tegen buitenlandschen vijand hoofd zaak zijn; onze versterkingen dienen dan vooral ook als steunpunten voor die benden. De vorsten van Solo en Djokdja waren z. i. geheel te vertrouwen, daar de ondervinding hun geleerd had, dat elke verandering van be stuur vermindering van gezag medebracht. De vorsten hadden zeer onaangename herinneringen overgehouden van het Britsche tusschen- bestuur (de Sipahi s schijnen daar toen schandelijk huisgehouden te hebben); en wanneer wij hunne macht ongeschonden handhaafden, dan zouden zij daarin een waarborg zien van onze goede trouw en ons zeker steunen. Op grond der in 1811 opgedane ervaring, stelde hij minder vertrouwen in de Macloereesche vorsten. Zijne strategische grondbeginselen komen in hoofdzaak met die van Van den Bosch overeen; zij getuigen van een zeer helder inzicht. Op den voorgrond wordt gesteld de noodzakelijkheid eener binnen- landsche verdediging, omdat de lange kustlijn niet te verdedigen is. Yroeger bonden handelsbelang en Inlandsche vorsten de Nederlanders

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 26