264 zijne bezittingen, zoo zijn wij het oolc geenszins eens, dat hierdoor de eenheid der defensiebelangen van Nederland en Nederlandsch- Indië wordt behartigd, en aan de schatkist van moederland en koloniën ten goede zal komen, gelijk J. D. S. dit opgeeft. Het volgende zal, hopen wij, onze denkbeelden duidelijk maken. Zal men de Grondwet waarin de staatkundige rechten der bur gers, de verhouding der verschillende staatsmachten, de vorm der staatsinrichtingen en der staatsinstellingen in breede trekken worden aangegevenen waaraan elke macht in den Staat alleen haar wettelijk bestaan ontleent steeds kunnen toepassendan kan een al te streng vasthouden aan de letter van de wet nooit wenschelijk zijn, en dient de interpretatie vooral historisch te wezen, hetgeen trouwens bij alle wetten noodig is. Wantaangenomen dat zulk eene wet van beginselen past bij het karakter van het volk, en men bij het vaststellen der bepalingen vooral op de geschiedenis heeft gelet, om niet te dogmatisch te. wordenzoo is elke grondwet toch ingericht volgens de denkbeelden van het oogenblik, waardoor zij langzamer hand niet meer voorziet in de te voorschijn tredende behoeften dei- volgende jaren. Hoe ruimer deze wet dus is, en hoe compacter de groote beginselen daarin zijn aangegevendes te beter is zij geschikt voor veranderingen in de toepassing, veroorzaakt door vooruitgang en tijdsomstandighedenen des te langer kan door haar weerstand worden geboden aan den drang om eene noodzakelijke herziening te doen plaats vinden, welke herziening- zoo moeilijk is te verkrijgen, omdat er steeds vrees bestaat voor de gevarenwelke zij kan na zich slepen. Maar behalve deze nadeelen is er nog eene andere omstandigheid, welke dwingt om de in de tegenwoordige Nederland- sche Grondwet opgenomen beginselen door eene historische wetsuit- legging op de tegenwoordige toestanden toe te passen. De eerste Nederlandsclie Grondwet in het leven geroepen dooi de Fransche revolutiewelke met het historische staatsrecht brak is die van 1798. Na de omwenteling van 1813 werd de door Van Hogendorp met eenige andere personen ontworpen schets don 29™ Maart J. D. S. vergist zich, naar onze meening, hier eenigszins. Tot nu toe be staat er geene schatkist van moederland en Koloniën, wel eene van het moederland alleen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 272