273 voor het loger, dat den opstand bestrijdt; hetzelfde resultaat kan bereikt worden door afzonderlijke vrijwilligers uit te zonden, maar minder goed, met meer tijdverlies, en bij het onderdrukken van een opstand is tijd verlies meestal onherstelbaar. Een aanval dus van een buitenlandschen vijand op Indië, zonder dat Nederland wordt bedreigd, behoort tot de mogelijkheden, maar zooals De Eoo verklaart, niet tot de waarschijnlijkheden. Wanneer wij die zienswijze als juist aannemen, dan zou voor dat geval door Indië eene geldelijke bijdrage moeten geleverd worden voor een af zonderlijk korps in Nederlanden bij de meest waarschijnlijke ge vallen (aanval op Nederland en Indië tegelijk) in Indië de daarvoor bestemde en noodzakelijke reserve ontbreken. Voor alle mogelijk heden en waarschijnlijkheden zou zulk een korps vrijwilligersin vre destijd in een koel klimaat op Java gevestigd, aan de koloniën de meeste diensten kunnen bewijzen, maar daarvan zou Nederland geen direct voordeel erlangen, en dit alleen kan het doel zijn van J. D. S. en zijne medegangers in zake de Indische brigade in Nederland. En bij een oorlog met een Inlandschen vijand? Zou dan, wanneer de noodza kelijkheid het gebood, de in Indië aanwezige Europeesche reserve geen grooter voordeel opleveren om met spoed te kunnen handelen, ten einde tijdverlies bij een opstand te voorkomen Maar er is iets anders. Volgens art. 178, G. W. zorgt de Koning, dat er ten allen tijde eene toe reikende zee- en landmacht onderhouden worde. Veronderstel, dat Indië wordt aangevallen door een buitenlandschen vijand, zonder dat Nederland op dat oogenblik eenig gevaar loopt, en men een gedeelte van de aldaar aanwezige vrijwilligers naar Indië kan zenden zonder gevaar, daarin verhinderd te worden, zou er één Minister zijn, die dit den Koning- zou durven voorstellen? Kunnen de gevolgen daarvan uit een politiek oogpunt niet gevaarlijk zijn voor Nederlanden zoude de Volksver tegenwoordiging art. 178 der G. W. niet in herinnering brengen; want toereikend is eene zee- en landmacht voor alle omstandigheden nooit; vooral niet voor kortzichtigen en angstvalligen. Juist in zulketijden van ongerustheid en twijfel in Nederlandzal Indië eerder aan zijn lot worden overgelaten, en zich zelf moeten helpen, om alleen raad en orders te ontvangeu, zoo dit nog mogelijk is, uit het land, waar de reserve zich bevindt en daar waarschijnlijk niet 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 281