20 eerst te Batavia aangebracht cn zouden na de verplaatsing van het Gouvernement pas een paar dagen later ontvangen worden. Maar al deze bezwaren wegen niet op tegen de voordeelenwelke die verplaatsing zou medebrengen. Batavia is toch als zetel van het bestuur volkomen ongeschikt, omdat de plaats, aan het strand gelegen, aan de eerste en de krachtigste aanvallen des vijands is blootgesteld; omdat, bij den grooten omvang der stad, eene behoorlijke bevestiging en verdediging "alleen mogelijk is ten koste van groote schatten voor de doode strijdmiddelenen bij concentratie van nagenoeg alle levende strijdkrachten aldaar, welk laatste uit een militair oog punt ten sterkste moet worden afgekeurd. Immers, terwijl het juist ons doel'moet zijn om den krijg slepende te houden, zouden wij ons dadelijk na des vijands landing dan aan een beslissenden slag bloot stellen? En het zou onmogelijk zijnhet legerwanneer dit in midden- Java was opgesteld, te doen medewerken tot de verdediging van Bataviadaarvoor zijn de afstanden, ook in verband met de terrein toestanden, te groot, en men zou dan de belangrijkste gedeelten van het eiland geheel ontblooten, hetgeen eene groote strategische fout wezen zou en het geheele stelsel van geconcentreerde verdedi ging omver zou werpen. Tegen eene tijdelijke verplaatsing van den bestuurszetel in oorlogs tijd bestaat het overwegend bezwaar, dat die verplaatsing niet met de noodige kalmte en regelmaat zal kunnen geschiedenmet zooda nige verplaatsing zou de krachtige werking van het bestuur al dadelijk bij het uitbreken van den oorlog worden verlamd. Meen, de zetel des bestuurs, zegt Van der Wijckmoet zijn eene gevestigde plaats, waar zich van lieverlede alle belangen hebben geconcentreerd. Overi gens is het toch ook niet tegen te spreken, dat eene meer centrale ligging van de Regeering in vredestijd voor het bestuur van Java het verkieslijkst is. Op al deze gronden was Van der Wijck van oordeeldat over de straks vermelde bezwaren waaronder vooral de belangen van bij zondere personen moet worden heengestapt; de definitieve verplaat sing van de Regeering naar piidden-Javaachter onze verdedigings linie, is de hoeksteen van een rationeel verdedigincjsstelselen door

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 28