286 minste een verhoogd of een aan dien rang verbonden traetement toe te kennen. Neen, zoodanige bepaling, die vooral voor de militaire apothekers van belang was, werd niet gemaakt; binnen S jarigen diensttijd mocht men niet tot kapitein bevorderd worden, maar dat men na 18 a 20 jaren dien rang nog niet heeft kunnen bereiken, werd niet in aanmerking genomen Terecht merkt dan ook de schrijver van bovengenoemd stuk(Ind. Mik Tijdschr. N° 9) op hoe ongelukkig 'de positie dier apothekers is, die zich, na ongeveer 12 of 15 jarigen diensttijd, genoodzaakt zien, wegens ziekte met verlof te gaanhoe onmogelijk het voor do getrouwde apothekers is, hunne kinderen eene fatsoenlijke opvoeding te gevenen welk schamel pensioen de weduwe van een apo theker, die na 15 a 20 jarigen diensttijd overlijdt, zich ziet toegeteld! Daarom vraag ikeischt die toestand voor de militaire apothekers geene flinke, spoedige verbetering 't Is mij, als hoorde ik den lezer volmondig ja zeggen. En die verbetering is noodzakelijk en ook mogelijk, zonder dat ze het Gou vernement „te veel geld kost." Even goed als de positie van officier van gezondheid verbeterd werd, door meer hoogere rangen te scheppen, even goed kon dat bij de mi litaire apothekers geschieden. Wat in vroeger tijd de dienst was voor officieren van gezondheid 3de, 2de en lste klasse, is nu de dienst geworden voor 2d0, lste klasse en majoor-officier van gezondheid. De formatie is bij dit corps verbeterd, en op dergelijke verbetering hebben de militaire apothekers eveneens recht. De Regeering beginne op die plaatsen, waar een Dirigeerend offi cier van gezondheid het beheer heeft, een apotheker der lste klasse te plaatsen en verder één apotheker lste kl. bij het laboratorium en één bij het magazijn van geneesmiddelen te Batavia. Dan wordt het aantal lst0 klasse's (kapiteins) met 5 vermeerderd en wordt de verhouding van hen tot het aantal luitenants als 14, hetgeen nog de slechtste verhouding is in vergelijking met die der verschillende wapens. Verder bepale de Regeering, dat na ongeveer 11 jarigen diensttijd de 2de klasse apotheker bij het laboratorium te Batavia geplaatst wordt, zoodat hem de gelegenheid tot herhaling zijner praktische oefeningen, wijl die op de meeste plaatsen niet bestaat,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 294