287 gegeven wordt; in dat zelfde jaar worde hem de gelegenheid gegeven, examen voor lstc klasse af te leggen en bij goed slagen en na 12 jarigen diensttijd kome men hem, zoo hij niet tot den kapiteins rang aangesteld kan worden, door verhooging van tractement in zijne ongunstige positie te gemoet. Die aanstelling tot den kapiteins rang na 12 jarige dienst als officier zou trouwens niets anders zijn dan eene gelijkstelling in positie van de militaire apothekers met andere officieren. De tegenwoordige formatie van lste klasse, noch eene formatie van 10 eerste klasse's zou, na 12 jarigen diensttijd, eene promotie tot lst0 klasse kunnen belooven alsdan zou eene an dere wijze van bevordering noodig zijn, bijvoorbeeld zooals die bij do magazijnmeesters der Genie en Artillerie geschiedt. Bij die officieren is er geene sprake van verschil tusschen den werkkring van kapitein of dien van lsten luitenant, eu dat behoeft in kleine garnizoenen ook niet het geval te zijn tusschen apothekers der lst0 en 2e klasse. Hier geldt het alleen de belangen van den officier na 12 jarigen diensttijd; wanneer dan ook de promotie tot den kapiteinsrang aan den eenen officier (zooals nog kort geloden met de benoeming van 2 magazijnmeesters der Artillerie tot kapitein) na 12 jarige dienst toegekend wordt, waarom dan niet aan den an deren? Waarom aan officieren, die, nagenoeg zonder examen, tot dien rang benoemd werden, en na die benoeming zonder verdere studie zich op voldoenden tijd in rang verhoogd zien, die voordee ionmeer toegekend dan aan de apothekers, die dan toch zeker niet „zonder slag of stoot worden aangesteld tot apotheker 2do en 3d0 klasse en daarna zoo wanhopig lang op hunne aanstelling tot lste klasse wachten kunnen? Eene zoodanige promotie voor den militairen apotheker gevraagd, is waarlijk niet te veel; ze is billijk voor hem, die eerst na 5 jarige studio bevorderd wordt tot den officiersrang, die voor den rang van 2>ie en ^de klasse een examen moet afleggen en noodwendig zijne hoofdstudiën gedurende zijn geheelen diensttijd moet bijhouden! Ook de apotheker moet eenigszins van zijne toekomst verzekerd zijn; en dan zal het Gouvernement ook gevrijwaard zijn, vele der beste elementen van dat corps te verliezen. X. October 1879.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 295