294 tweeën gesplitst ware geworden. Het le gedeelte bevatte dan de gevechtsscliool voor één bataljonterwijl' het 2« gedeelte tot aanvul ling van de Linieschool kon strekken. Daardoor kwam dan ook de slecht gekozen titel voor deze afdeeling te vervallen. Wij merkten reeds bij herhaling op, dat bij de nieuwere vechtwijze niet meer van tirailleeren in verband met gesloten afdeelingen moet gesproken wor den. Het gevecht in verspreide orde staat op den voorgrond, dus spreke men voortaan van het gevecht in verspreide orde van één batal jon, en van het gevecht in verspreide orde eener gecombineerde afdeeling (brigade.) Van grootere eenheden zal bij het Indische leger wel zelden of nooit sprake zijn; men heeft daarvoor boven dien geene bijzondere reglementaire voorschriften meer noodig. De indeeling van de gevechtsscliool voor een bataljon kan dezelfde zijn als die eener compagnie. (I. M. T. lS79,n° XI.) De grondregels voor het gevecht worden dan weer in een afzon derlijk hoofdstuk vereenigd en niet overal tusschen het imperatief gedeelte van het reglement verspreid. In die grondregels moet dan op deu voorgrond gesteld worden, dat een bataljon, hetzij geïsoleerd strijdende, hetzij in de voorste slaglinie van eene gecombineerde afdeeling, het gevecht' in versprei de orde voert. Dit denkbeeld bevat niets nieuwshet ligt reeds in de 3° afdeeling der Tirailleurschool opgesloten, blijkens de laatste alinea van 53, de eerste van 55 en de tweede van 59even eens zegt de inleiding der Bataljonsschool, dat de bataljonscomman dant zijn bataljon vooral in het manoeuvreeren met compagniesco lonnes in- verband met de verspreide vechtwijze moet oefenen, en geeft de 95 van die school zelfs eene normaalstelling aan voor een bataljon uit de eerste slaglinie, het bataljon a zes compagnieën. Eindelijk lezen wij nog in 26 der Linieschool, dat het gevecht in verspreide orde bij de manoeuvres op ruime schaal moet worden toegepast. Ons zijn echter die bepalingen niet imperatief genoeg. Wij geven de voorkeur aan de meer stellige verklaringen van het Duit- sche reglement: „De compagniescolonne is de eenige formatie, die in het vijandelijk vuur te gebruiken is, derhalve vormt het in compagnies colonnes geformeerde bataljon de grondgevechtsslelling der Infanterie." Op eene andere plaats lezen wij nog: ,rüoor het gebruik van com-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 302