298 compagnie, wat reeds in 33 der '2« afdeeliug had moeten ge schieden. Geven nu do verdere alinea 's van 49 eene normale gevechtsstel ling voor een zelfstandig bataljon aan? NeonEr wordt slechts gezdjgd, dat het bataljon eene tirailleur- en soutienlinieeen hoofdtroep en eene reserve moet formeeren. Yoor 't overige gebruikt de schrijver de banale termen van terrein, vijand, doel, oordeel en beleid. Er ontbroken nog maar de omstandighedenaanom het lijstje compleet te hebbenwaarmede wij ons als leerlingen in de tactiek eertijds uit de verlegenheid zochten te redden. Een reglement mag zulke uit vluchten niet bezigen. Wij willen echter voor een geïsoleerd strijdend bataljon van die 49 niets weten, omdat het bataljon onder geheel andere omstandig heden met den vijand in aanraking komtdan daarin verondersteld wordt. Als men de formatie van 49 aanneemt, moet de vijande lijke stelling reeds bekend, het aanvalspunt reeds gekozen, dus het plan van aanval reeds door den bataljonscommandant beraamd zijn. Wij gelooven, dat zulke gunstige voorwaarden zich in de wer kelijkheid zelden voordoen. De natuurlijke gang van zaken isdat de voorhoede-compagnie den vijand ontdekt, soms zelfs onverwachts op hem stoot. Die voorhoede ontwikkelt zich tot het gevechtgrijpt zoo noodig den vijand aan, verovert eenige gunstige terreinpunten en zot zich daarin vasttot dat meerdere krachten zijn ontwikkeld die veroorloven het offensief te hernemen. De bataljonscommandant verkent intusschen de vijandelijke positie en neemt daarnaar zijne beschikkingen. Hij laat eene tweede compagnie naast de voorhoede zich ontwikkelenbestemt eene derde compagnie voor een flankaanval of omtrekking, of wel laat haar als hoofdtroep op de beide voorste volgenhij houdt onder alle omstandigheden zijne vierde compagnie als reserve terug. Is deze zienswijze juist, dan blijkt duidelijk, dat de voorschriften in 49 en 50 van het reglement alléén zijn toe te passen door een bataljon, dat in gemeenschap met andere strijdt. Yoor het zelfstan dig bataljon geven wij de voorkeur aan het Fransche reglementdat in denzelfden geest als wij met compagnieën en niet met 'Unièn handelt. De compagnie is hier vooral do eenheidwaarmede de bataljons-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 306