staatkundige aangelegenheden en invloeden is altijd een belangrijk, en bijna altijd een beslissend strategiscji punt. „De invasieoorlogen van de Republiek en het Keizerrijk toch bewijzendat de val van de hoofdstad in den regel alle middelen tot verdere verdediging verlamt. De enkele staten, die den vrede niet teekenden, nadat de hoofdstad in de macht des vijands was, zijn dezulken, waarbij de provinciale organisatie nog almachtig was en aan sommige plaatsen grooten invloed had gelaten, of welke, dooi de samenvoeging van verschillende rassen of nationaliteitennog niet tot eene krachtige organisatie waren geraakt. „Er zal dus een oogenblik komen, waarop alle volken met zeld zame, door bijzondere omstandigheden gerechtvaardigde uitzondering- verplicht zullen zijn den bestuurszetel Ie versterken." Keeren wij thans tot Van der Wijde terug. Om den vijand te belettennaar het binnenland door te dringenmoeten wij hem volgens het stelsel van dezen hoofdofficier, kleine, maar krachtig te verdedigen versterkingen in den weg- leggen. Het aantal dier ver sterkingen moest niet grooter zijn dan voor dit doel, voor depót- plaatsen en steunpunten voor offensieve bewegingen, bepaald vereischt werd; want het mobiele leger bleef de hoofdzaak en moest zoo min mogelijk door de bezetting van vestingen worden verzwakt. Depót plaatsen werden echter onvermijdelijk noodig geacht, omdat men op Java geene plaatsen aantreft, waar voor eenigen tijd in de behoeften van een leger kan worden voorzien; in Europa zijn'de eenigszins belangrijke steden allen voorraadschurenin Indië heeft men die niét. Deze omstandigheid zal dus het mobiele leger wel verzwakkenmaar zij is nog in veel sterkere mate in het nadeel van den aanvaller omdat deze daardoor gedwongen wordt, nagenoeg alles wat hij be hoeft over zee aan te voerenzelf depótplaatsen te vestigen en "Steeds zijne gemeenschap met de vloot open te houden. De verde diging der belangrijke strandplaatsen wil Van der Wijde zooveel mogelijk beperken. Is het mogelijk, haar binnen korten-tijd door het mobiele leger te ondersteunen (zooals te Samarangdan moet de landing zooveel mogelijk belet en den vijand het rustig bezit dei- stad die hij als depótplaats zou kunnen bestemmenbetwist worden, totdat het mobiele leger te hulp kan zijn gesneld. Bestaat die

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 30