303 In de latere periode ontstaat dan die afstand van zelf, zoodra de lioofdtroep actief optreedt. Wij achten het voldoende, als de bataljons- reserve dan nog 100 pas van de compagniesreserven verwijderd blijft; de vuuruitwerking des vijands is gering en kan door hot aannemen eener goede formatie nog gereduceerd worden. Om te beletten, dat de bataljonsreserve den aanval mede maakt, stelt Von Boguslawski voor, haar in den gewonen pas te doen volgen. De plaats der reserve wordt in het reglement bepaald achter de beide vleugels of achter hot midden. De bepaling achter cle heide vleugels deugt niet. Het tactisch lichaam, de compagnie, mag niet gesplitst worden. Zulk ceno, achter beide vleugels verdeelde reserve is moeilijk in de hand te houden; men loopt gevaar, dat een gedeelte ontijdig in de vuurlinie wordt opgenomen; elk deel op zich zelf is bovendien te zwak. Ook hierin meenen wij weer eene verkeerde navolging van Von Scherff te vindon. Deze, over de derde slaglinie sprekende, zegt: „Terwijl do tweede slaglinie doorgaans tegenover do intervallen der eerste moet volgen, zal de derde het voordeeligst achter de vleugels zijn ge plaatst hetgeen echter niet uitsluit, dat zij aanvankelijk achter het midden wordt teruggehouden om later voor de eene of andere zijde beschikbaar te blijven." Lewal geeft do plaats der bataljonsreserve kort en duidelijk aan: „De plaats der reserve is achter het midden, als de 3 compagnieën op dezelfde hoogte in actie zijn, en achter den meest geavanceorden vleugel of den meest bedreigden als de compagnieën geëchc- lonneerd in gevecht zijn." Het reglement spreekt niet van de formatie, welke door de reserve moet worden aangenomen. Natuurlijk is hierop van toepassing, wat in 51 van de formatie des hoofdtrocps is gezegd. Lewal wenscht de reserve-compagnie met afdeelingen in colonne te laten marcheeren, doch elke afdeeling op één gelid geformeerd; of wèl met afdeelingen in colonne uit de flank; bij den stormaanval volgt dè reserve in gedeploieerde orde. 't Spreekt van zelf, dat hierbij een open terrein en eene groote vijandelijke vuuruitwerking verondersteld wordt. Waar het terrein bedekt is, geven wij voor ons Indisch bataljon de voorkeur aan de moest gesloten formatie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 311