306 ón eene flauw afloopende glooiing heeft; dat dus naar alle rich tingen eene ongehinderde vuuruitwerking toelaat, doch de opstel ling der eigene reserven verbergt. Het front der stelling moet ge schikte steunpunten bevatten, dat zijnzoodanige punten, welke op het overige gedeelte der positie zulk eene overmachtige vuuruitwer king hebben, dat hun bezit beslist over het behoud van het geheel. Zulke steunpunten zijn: alleenstaande erven, boschjes, kampongs, hoogten, enz. De vleugels der stelling moeten- aangeleund zijn tegen onbe gaanbare hindernissen, terreinvoor werpen of artilleriestellingen. Yan alle hulpmiddelen, die het terrein oplevert, moet partij ge trokken worden om een ruim schootsveld, kunstmatige hindernissen vóór het front, natuurlijke en kunstmatige dekkingen van de vuur linie (tirailleurloopgraven), gedekte opstelling van soutiens en reserven, gemeenschap van de reserve met de vuurlinie, bestrijking van de saillanten uit de achterliggende gedeelten, onderlinge flankeering van de steunpun ten, uitgangen tot offensieve handelingen en een veiligen terugtochtsweg te verkrijgen. Men verzuime nietde afstanden tot. de voornaamste pun ten in het voorliggend terrein op te nemen en bekend te maken. Wordt de verdediger bij de keuze zijner stelling door de hande lingen des aanvallers tot een bepaald terrein beperkt, dan zal hij zoo goed mogelijk aan de gestelde eischen trachten te voldoen en vooral door eene oordeelkundige opstelling zijner troepen de gebre ken trachten te verhelpen. Ook bij achterhoede-gevechten gelden bij de keuze der stellingen eenigszins andere inzichten. Het offen sief element treedt hier op den achtergrond, het doel is hoofdzake lijk, tijd te winnen; derhalve zijn clan belangrijke fronthindernissen, die den aanvaller tot eene omtrekking dwingen, van veel gewicht. Het kiezen van stellingen, ook voor kleine afdeelingen, is een moeilijk vraagstuk, en wordt alleen door een juisteu blik en eene grondige tactische kennis verkregen. Waar stafofficieren bij de colonnes zijn ingedeeld, zullen deze den bevelhebber daarbij gewich tige diensten bewijzen, doch dikwerf zal het zonder hunne hulp moeten geschiedenvoor elk officier is het dus een noodzakelijk vereischte, zich de voorwaarden, waaraan eene stelling moet voldoen, nauwkeurig in te prenten Hoewel nu do keuze der stelling op het volbrengen der taak een

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 314