30? gewichtig® Invloed uitoefent, zoo kan toch door de wijze van bezet ten belangrijk tot dit doel worden medegewerkt; want eene stel ling, hoe sterk zij ook moge zijn, verkrijgt eerst hare waarde door de wijze, waarop zij bezet wordt. De bezetting van het front behoeft geene samenhangende linie te vormen. Bij de krachtige vuuruitwerking van ons geweer is het voldoende, de verdediging op de vooraf aangewezen en erkende steunpunten der stelling te concen- treeren, terwijl het tusschenliggend terrein slechts waargenomen wordt. Toegangen tot de stelling mogen nooit als grenzen tusschen twee steunpunten gekozen worden, maar moeten aan eene bepaalde afdeeling ter verdediging worden aangewezen. Waar men het voor nemen heeft, te gelegener tijd tot het offensief over te g .an, moet de beveiliging der vleugels niet uitsluitend door aanleuning tegen terreinhindernissen gezocht worden, opdat er gelegenheid blijvo be staan tot het doen van een tegenaanval. Daartoe wordt eene afdee ling achter die flank gereed gehouden. Bij het bezetten der stelling moet men de zelfstandigheid der compagnieën handhaven, de normale geveclitsvormen behouden, en de troepen daarin onophoudelijk trachten terug te brengen. Door het front der stelling op de boven aangeduide wijze te bezetten, kan aan deze eischen zeer goed voldaan worden. Elke compagnie, die tot de bezetting van een steunpunt wordt aangewezen, bezet haar deel van het front op de vroeger door ons aangegeven wijze. (Zie I. M. T. 1879, XI. en 1880, II.) Van de uitgebreidheid der te bezetten stelling en van het doel van het gevecht zal het afhangen of daartoe 2 dan wel 3 compagnieën moeten gebruikt wordendoch ééne compagnie wordt ten allen tijde als alge- mccne reserve achtergehouden. Immers, het doel van het gevecht kan zijnof den aanvaller een beslissenden slag toe te brengen (beslissingzoekend gevecht, waarbij men eerst den aanvaller door don weerstand ernstig schokt en hem daarna met volle kracht door den tegenaanval treftof den aanvaller slechts bezig te houden (demon stratief gevecht, bijv. van eene achterhoede.) Het is duidelijk, dat in het laatste geval meer troepen in de eerste linie kunnen en dik werf moeten gebracht worden dan bij een beslissingzoekend gevecht. Kan nu hot front der stelling met 2 compagnieën behoorlijk bezet

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 315