309 3. Zorgen voor een trapsgewijze toenemenden tegenstand; naar concentriscli vuur en verrassend optreden streven, zoowel met vuur als met den tegenaanval. 4. Gelijktijdig offensief handelen uit front en flankhetzij door het frontvuur, hetzij door den retour-offensif te vereenigen met don tegenaanval. 5. Steeds den terugtocht echelonsgewijze met compagnieën uitvoeren. Wat wij sub 2 stelden, geldt natuurlijk alleen voor een beslissing zoekend gevechtbij een demonstratief gevecht hangt de tegenstand, dien men biedt, uitsluitend van den tijd af, dien men winnen moet om andere troepen te beveiligen. De sub 4 genoemde grondregel verdient nog eene nadere bespre king, omdat het reglement daarover weinig zegt, ofschoon hij toch de quintessens van eene actieve verdediging uitmaakt. De tegen aanval regelt zich als offensieve handeling in vorm en uitvoering uitsluitend naar de grondregels voor het offensief: snel, geconcen treerd, energiek. Het oogenblik, waarop de aanvaller het minste weerstandsvermo gen bezit, ontstaat kort vóór- of onmiddellijk nadat hij de positie des verdedigers bestormt. Zijn vuur vermindert of houdt op; de be stormers zijn ongedekt, zij vertoonen zich open en bloot, worden op de flanken weinig beschermd en zijn juist daar het meeste kwetsbaar. Op dit moment heeft de tegenaanval de meeste kans van slagen; 't is de gevaarlijkste periode voor den aanvaller; bijzonder als de verdediger nu gelijktijdig uit front en flank optreedt. Men kan dien tegenaanval op tweeërlei wijze ondersteunen: door in front stand te houden en het vuur te versterken, of door de be zetting van het front een retour-offensif te doen uitvoeren op hot oogenblik, dat de tegenaanval aanvangt. In dit laatste geval gaat een hevig vuur vooraf; door den kruitdamp gemaskeerd, snellen do compagniesreserven in de vuurliniedan wordt het stormsignaal ge geven; men verlaat zijne dekkingen en alles stort zich op den vijand. Meed, discipline en physieke kracht beslissen omtrent het bloedig handgemeen, waarbij de verliezende partij, als zij terug moet, enorme verliezen zal lijden. In den regel komt het zóó ver niet; eene dei- partijen ontwijkt gewoonlijk de beslissing met het blanke wapen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 317