"V .A. IR X A.. Een seinstelsel in Atjeh. In het opstelgetiteld „Militaire optische telegraphie", voorkomende in do 10° aflevering, jaargang 1879, van dit tijdschrift, wordt terecht opgemerkt, dat over het algemeen de begroeidheid van het terrein hier in Indiewaarop moet worden geageerdslechts zelden toelaatden optischen telegraaf in toepassing te brengen; welk stelsel men ook volge, dat van Kromhout of dat van Schafer. In het midden latendewelk stelsel hier de voorkeur verdient hetgeen trouwens uit eene proef, op eene uitgebreide schaal geno men, zou kunnen blijken is het mijn doel, alhier de aandacht te vestigen op de eenvoudige en practische, alphabetische seintafel van het stelsel Schcifer en op de wijze, waarop daarvan door andere middelen zou kunnen worden gebruik gemaakt, om, voor een gedeelte, het bezwaar: „begroeidheid van het terrein" weg te nemenen wel door de zichtbare teekens door gelui den alzoo het gezicht door het gehoor te vervangen. In de meeste gevallenbij een troep hoe klein ookheeft men den signaalhoorn bij de hand, en het geluid van dien hoorn is schel genoeg, om zich op betrekkelijk verren afstand te doen hooren. Het denkbeeld volgende, aangegeven in het stelsel Schciferheb ik de hieronder staande sJntafel ontworpen, die, naar ik meenbegrijpelijk genoeg is en dus verdere uitlegging onnoodig maakt. 1° escouade. 1 korte stoot. a. 1 maal lage met hoogen stoot b. 2 idem c. 3 idem d. 4 idem 2e escouade. 2 korte stooten.. e. 1 maal f. 2 idem g. 3 idem h. 4 idem 3» escouade. 3 korte stooten. i. 1 maal j. 2 idem k. 3 idem 4° escouade. 1 lange stoot. 1. 1 maal m. 2 idem n. 3 idem 5° escouade. 1 lange en 1 korte stoot. o. 1 maal p. 2 idem q. 3 idem 6° escouade. 1 lange en 2 korte stooten. r. 1 maal s. 2 idem t. 3 idem 7° escouade. 1 lange en 3 korte stooten. u. lmaal v. 2 idem w. 3 idem 8° escouade. 2 lange stooten. x. 1 maal ij. 2 idem z. 3 idem

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 319