Het signaal wordt na elk geseind woord on 2 malen na het laatste woord geblazen. In het laatste geval wordt het door den geseinden post één maal geblazen, als bewijs van begrepen. Onder het seinen geblazen, geeft het te kennen niet be grepen en wordt het woord op nieuw geseind. Het benoemings-signaal van den troepwaarmede men seinen wilgevolgd door hot signaal „waterhalen", geeft te kennendat er geseind zal worden. Dit wordt beantwoord door het signaal „geeft acht," voor de eerste maal betoekenondo „gehoordvoor de tweede maal „gereedwaarop het seinen kan begonnen worden. Een iederzelfs de minst ontwikkelde van het kadermaakt zich zeer spoedig bekend met het gebruik van die tafelterwijl men door de tocpas- sing daarvan in zeer korten tijd verschillende berichten kan overseinen. Ik heb dat hier laten doen tussehen de posten Indrapoeri en Djerir Gleh-Kambing en Long-Lemoh. Indrapoeri is ongeveer 800 M. van Dje- rir verwijderd; het tussehen gelegen terrein is zwaar begroeid, zoo dat dan ook de twee posten aan elkanders oog zijn onttrokken. De afstand tussehen de posten Gleh-Kambing en Long-Lemoh bedraagt ongeveer 1500 M., maar het terrein daar tussehen gelegen is geheel openen de eone post is door den anderen waar te nemen. Het seinen met den signaalhoorn tussehen die posten had met het meeste gemak plaats, zoowel bij dag als bij nacht, zoo zelfs, dat wanneer do eene post iets aan den anderen heeft mede te deelenhot bericht meer malen, instcde van met een briefje, door den signaalhoorn wordt overgebracht. Men begrijpe mij wel, het is slechts een hulpmiddel, dat ik aangeef, om voor een gedeelte te voorzien in het bezwaar, dat er bestaat, om in sterk begroeide terreinen gebruik te maken van den optischen telegraaf; een hulpmiddel, dat volstrekt niets kost, zeer gemakkelijk door oen ieder is te begrijpen en toe te passen, en dat zeer goed zijn nut kan hebben bij posten, niet te ver van elkander gelegen; bij ageerende troepcngcdeel- ten, die door terreinhindernissen van elkander zijn gescheiden, en waarbij in hot algemeen het overbrengen van berichten niet, zonder troepen daar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 320