BOEKBESCHOUWING. Do vaststelling der Indische begrooting zeide de Heer Van Gennep in do Tweede Kamer heeft niet alleen ten doel het opwekken van do belangstelling der Kamer in Indië, zij heeft ook ten doel te voldoen aan de Indische behoeften. Wanneer wij nu nagaan, in hoeverre die begrooting aan de behoeften van 1880 voldoet, mag in dit tijdschrift natuurlijk al leen sprake zijn van behoeften voor het leger. Eene zaak van gewicht verlieze men echter hierbij niet uit het oog. Brengt men de hier aan gekondigde schrifturen, in afwijking van hetgeen in vroegere jaren in dit tijdschrift geschiedde, in de rubriek „boekbeschouwing," dan moet de critiek, wil ze aan haar doel beantwoorden, invloed kunnen uitoefenen. Van eene „begrooting" evenwel, die reeds wet geworden is, wanneer alle daarop betrekking hebbende stukken eerst en dan nog met de snelste postgemoenschap in Indië ter kennisse van het algemeen komen, is die invloed op deze begrooting derhalve van nul en geene waarde. De Indische pers staat in dit opzicht bij de Nederlandsche ten achter. Gedrukte stukken der Staten-Generaal, ie en 2c Kamer, 1879-1880, Bijblad der Nederlandsche Staatscourant1879. [Han delingen der Staten-Generaallc en 2o Ka mer, 1879-1880]. Begrooting van Ned.- Indië voor het dienstjaar 1880. a. Ontwerpen van wet, b Memorie van toelichting, c. Yoorloopig verslag der commissie van rapporteurs, d. Memorie van beantwoording, e. Gewijzigde ontwerpen van wet, f. Toelichtende notas van wijziging, g. Eindverslag dor commissie, h. Debatten, iWet, houdende de vaststelling der begrooting.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 322