24 worden omgeven; zij moet belegerd worden door den vijand en houdt hom zeker langen tijd op. Is eindelijk deze stelling gevallen, dan trekt het mobiele leger terug op den versterkten zetel des bestuurs", waar de laatste slag zal worden geslagen. Ka nauwgezette overweging van de voor- en nadeelen van ver schillende emplacementen, kwam Van der Wijclc tot de slotsom, dat de Regeering zou moeten worden gevestigd nabij Brambanan(op den weg tusschen de hoofdplaatsen Solo en Djokdja, juist op de grens dier beide residentien gelegen) de positie daar zou slechts na den val der positie van Ambarawa voor den vijand bereikbaar zijn. Het was verder noodig, dat het mobiele leger werd ondersteund door versterkte depötplaatsen. Tusschen Willem I en Soerabaja werden er twee verlangdeen te Ngawidie ook gebouwd is, en een te Bodjonegorohalfweg Ngawi en Soerabajadie niet gebouwd is. Soerabaja zelf zou worden versterktomdat het bezit der plaatsin verband met de daar aanwezige haven, maritieme inrichtingen en handel en den van daar uitgaanden weg naar midden-Jara door de vallei der Solo-rivierernstig aan den vijand moest worden betwist. De beide tusschengelegen depötplaatsen zouden dienen om de troe pen te voorzien en te ondersteunen, die Soerabajaindien dit be dreigd mochtwordenter hulp zouden moeten snellenof om den vijand op te houden indien hij Soerabaja veroverd en als operatie basis aangenomen had, en dus van daar naar onze centraalstelling wilde oprukken. Westwaarts van deze stelling zou eene depötplaats noodig zijn nabij Keboemendie ook niet gebouwd is. Boven werd reeds in het algemeen aangegeven, hoe de verdedi ging der strandplaatsen BataviaSamarangSoerabaja en Tjilatjap volgens het stelsel van Van der Wijck zou moeten worden ingericht. Hieromtrent diene nog het volgende. Batavia moet tegen een coup- de-main gedekt wordenomdat daar de meeste rijkdom aan geld en handelsartikelen wordt aangetroffen. Eene geheele versterking om de stad zou te uitgebreid zijn voor de machtdie men voor de ver dediging daarvan kan afzonderendeze troep zou overigens door den vijand van het mobiele leger kunnen .worden afgesneden. Batavia zou onmogelijk langen tijd te verdedigen zijn; en na den val dei- vesting zou zij veel waarde hebben voor den vijanddie er een vast

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 32